Dnes se Vít Bárta opět setkal s regionálními pekaři ze Zlínského kraje, aby s nimi prodiskutoval nejen změny v zákoně o významné tržní síle, ale také jejich regionální specifické dodavatelko-odběratelské vztahy. Přítomni byly například zástupci pekárny Bachan, pekárny Racek, pekárny Topek nebo mlýnů Kojetín.
Diskutovalo se především o problémech malých pekařů při odběru mouky, nebo při dodávání produktů do supermarketů. Velký problém pak mají lokální pekaři se zpětnými bonusy, které jsou součástí smluv s řetězci. „Problém je v tom, že bez této doložky vás k sobě supermarket nepustí. To může nakonec znamenat, že si zpětně po vás řetězec řekne o platbu, která vás připraví o veškerý zisk“, komentuje situaci Vít Bárta a dodává, že často tak dodáváme zboží do supermarketů jen z reklamních důvodů. „Klasicky to vypadá tak, že supermarket koupí bochník chleba za 10 Kč a následně ho prodává za 25 Kč. Přesně tento nešvar se zpětnými platbami bychom chtěli odstranit,“ uzavírá Bárta.
Další problémem je, že smlouvy mezi pekaři a řetězci jsou uzavírány na jeden rok. Během této doby lze přepokládat změnu cen surovin, a to hlavně mouky. S poklesem cen mouky totiž klesají i náklady na pečení pečiva – v tomto případě řetězce okamžité volají po změně smlouvy. „Pokud tato situace ovšem nastane obráceně - produkční ceny rostou, žádná smlouva se samozřejmě nemění a vše jde na úkor pekaře,“ říká Bárta.
Kritiku sklidila také podpora pěstování řepky olejky, která prodražuje potravinářské obilí, a to se v konečném důsledku promítá do zdražování potravin.