Cestu do Moskvy jsem vykonal na základě rozhodnutí předsedy PS Jana Hamáčka ve dnech 5. a 6.11. tohoto roku. Stejně jako u nás v ČR i v dalších státech je rozpočtovým suverénem Parlament. U nás je to Poslanecká sněmovna a v RF je to Státní duma.
Po krizi na Ukrajině postupně všechny výbory zrušily plánované cesty jak na Ukrajinu, kde nebylo s kým jednat, a to až do nedávných voleb, tak i do RF. Řada českých firem, která obchoduje v RF a kterých se ani netýkají rozhodnutí o sankcích, vzhledem k jejich předmětu podnikání, se domnívá, že mohou být ohroženy tím, že v protiopatřeních RF se objevila snaha si potřebné dodávky, technologie zajistit buď přímo z domácích zdrojů nebo od firem, které pracují ve státech, jež se k sankcím nepřipojily. Např. ze Švýcarska, ale zejména z Turecka, Srbska nebo z Brazílie či ČLR.
U našich výrobců pak nejvíce ohroženi byli ti, kteří dodávali dopravní systémy, zařízení pro energetiku v jednotlivých regionech. Bylo potřeba jednat o tom, zda rozpočet RF bude dále obsahovat jednotlivé dotace regionům a městům tak, aby bylo zajištěno potřebné financování. Proto bylo vyvoláno jednání o možné návštěvě Státní dumy.
Předsedou komise Státní dumy pro jednání se státy EU je Sergej Vladimírovič Železňak, který také na mou adresu odeslal příslušné pozvání. Věc jsem začal projednávat s předsedy PK a s ministrem zahraničí. L. Zaorálek ale upozornil na to, že pan místopředseda S. Železňak je na seznamu těch, kteří nemohou vycestovat, který sice přijímá delegace z EP, ale zatím žádná unijní země nevyslala širší delegaci a je potřeba návštěvu konat v co nejužším formátu.
Proto také původně zamýšlená delegace nebyla projednána na zasedání organizačního výboru a předseda PS rozhodl ve své kompetenci, že požadavek na zajištění financování dopravních a energetických investic z rozpočtu RF v zájmových oblastech projednám se svým protějškem jen osobně, tedy ve formátu místopředseda Poslanecké sněmovny s místopředsedou Státní dumy.
Nešlo o podporu nějaké konkrétní firmy, ale ani o porušení čehokoliv z přijatých sankcí EU, ke kterým se s ohlášenými výhradami připojila ČR, ale o jednání, které má zásadní význam pro financování dohodnutých kontraktů, pro rozhodování ČEB i Egapu. Jednání proběhlo úspěšně. Stanoviska byla potvrzena také místopředsedou Státní dumy a 1. místopředsedou Zahraničního výboru Státní dumy. Zároveň jsem se setkal s početnou skupinou českých podnikatelů, kteří byli v té době v Moskvě a ocenili, že jednání na politické úrovni probíhají.
Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR a předseda ÚV KSČM