Rada bude zahájena debatou o aktuálním vývoji v zemích Perského zálivu, mimo jiné v kontextu připravovaného Společného sdělení. ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU ve facilitaci regionálního politicko-bezpečnostního dialogu v Zálivu, která však musí vycházet z jasné poptávky zúčastněných stran.
Diskuse o Východním partnerství se zaměří zejména na přípravu Summitu Východního partnerství, který by se měl uskutečnit v prosinci. Summit by měl vyslat jasný signál, že Východní partnerství je pro EU strategickou prioritou a že je EU připravena pokračovat v politické asociaci a ekonomické integraci partnerských zemí.
Dalším diskusním bodem Rady bude Etiopie. Poslední vývoj v Etiopii bude projednán s ohledem na možnosti a nástroje, kterými by EU mohla přispět ke zlepšení a stabilizaci situace v zemi. S ohledem na kritickou humanitární situaci v Tigraji je nezbytné i nadále působit na všechny strany konfliktu, aby umožnily plný a bezpodmínečný humanitární přístup a dodržovaly zásady mezinárodního humanitárního práva.
Závěrečným diskusním bodem říjnové Rady by měl být aktuální vývoj v Nikaragui a perspektiva dalšího vývoje. Debata by měla být věnována situaci před listopadovými všeobecnými volbami v zemi, kde dochází k rozsáhlému porušování lidských práv a zásad právního státu.