Při jednání s ministrem Šukrím hovořil ministr Kulhánek také o kulturní spolupráci v rámci unikátní výstavy Sluneční králové, o vztazích zemí V4, EU a NATO s Egyptem a bezpečnostních otázkách spojených s děním v Libyi a Sýrii. Prostor věnovali také zvládání migrace. Prezidentu Sísímu předal ministr Kulhánek pozvání k návštěvě Prahy od prezidenta Miloše Zemana.
Návštěva rovněž obnovila tradici cestování v doprovodu podnikatelských misí, kterou přerušila pandemie koronaviru. Podpora českých podnikatelů je jednou z priorit ministra Kulhánka, a proto jej doprovázeli zástupci 15 českých firem, mezi jinými z oborů vodohospodářství, finančních služeb nebo obranného průmyslu. Jednalo se o první takovou cestu ministra Kulhánka a teprve čtvrtou od začátku minulého roku. „Společně s ministrem Šukrím jsme zahájili česko-egyptské podnikatelské fórum pořádané oběma obchodními komorami a jsem si jistý, že to bude příležitost k posílení stávající hospodářské spolupráce a navázání nových obchodních partnerství. I pan prezident Sísí má vynikající přehled a podporuje zapojení českých firem do projektů v tomto regionu,“ uvedl šéf české diplomacie.
Ten zároveň ujistil egyptskou stranu o tom, že Česko neklade nadbytečné podmínky pro cestování Čechů do Egypta za účelem rekreace. „Před pandemií sem jezdilo řádově 300 tisíc českých turistů ročně. My doufáme, že se co nejdříve dostaneme zpět k těmto číslům. I když je samozřejmě v našem zájmu ohlídat si šíření nových mutací a zajistit, aby cestování bylo předvídatelné, ale zároveň bezpečné pro naše občany,“ uvedl Kulhánek. Stávající data ECDC nenapovídají tomu, že by se měl Egypt v cestovatelském semaforu přesunout do černé barvy a následovat tak např. Tunisko. Prezident Sísí Kulhánka ujistil, že Egypt věnuje maximální pozornost bezpečnosti turistických resortů, včetně očkování personálu nebo zpřísnění hygienických podmínek.
Ministr Kulhánek se setkal také českými příslušníky a vedením mírové a monitorovací mise MFO na Sinaji, které se ČR účastní a přispívá do ní již od roku 2009. Od roku 2013 v misi slouží také letecký a pozemní personál Armády ČR s letounem CASA C-295M, který se podílí na monitoringu situace a přepravě osob a materiálu. „MFO představuje klíčový prvek v regionální bezpečnostní architektuře a jsme rádi, že můžeme přispět k této operaci. Naše účast je vysoce hodnocena a mandát byl parlamentem prodloužen do konce roku 2022,“ uvedl ministr.