Ministři Kulhánek a Metnar informovali prezidenta Zemana o podrobnostech úspěšné evakuace českých občanů i jejich afghánských spolupracovníků z Kábulu. Expertní tým průběh celé operace a její rychlé zvládnutí ocenil. Ministři se při jednání shodli na realistickém pohledu v kontextu dalšího vývoje v zemi. „Naše priority nyní jsou především mírnit humanitární krizi, zabránit nelegální migraci a také boj s terorismem,“ shrnul šéf české diplomacie.
Expertní tým prezidenta Zemana se při svém jednání vyslovil pro zásadní posílení ochrany českých státních hranic, a to i ve spolupráci s dalšími zeměmi Evropské unie. Česká republika nemá v úmyslu navázat s tálibánskou vládou diplomatické styky. Bude ale podporovat úsilí mezinárodního společenství, zejména Evropské unie a NATO, aby se v oblasti zabránilo humanitární katastrofě a aby nedošlo k nové migrační vlně.
Česká republika plánuje poskytnout 45 milionů korun na humanitární pomoc a na dary pro mezinárodní organizace působící v Afghánistánu. Peníze byly původně určeny pro afghánské ozbrojené složky, k jejich odeslání ale nedošlo. Částka by teď měla jít výhradně na humanitární pomoc. Klíčové bude zajistit, aby peníze nezneužil Tálibán. „Poskytnutí humanitární pomoci je efektivní cesta, jak zamezit, aby lidé odcházeli ze země, a bojujeme tak proti nelegální migraci,“ uvedl ministr Kulhánek.
“Kromě Afghánistánu jsme řešili i další zahraniční mise. Expertní tým dal doporučení, abychom při plánování budoucího zahraničního nasazení našich vojáků zohlednili i nedávné afghánské zkušenosti,” řekl ministr obrany Metnar. Stávající mandát pro působení českých vojáků v zahraničních operacích je platný do konce roku 2022. Ministerstvo obrany ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí již brzy začne pracovat na novém mandátu pro roky 2023 a 2024.