„Podle předběžných výsledků by Karlovarská krajská nemocnice měla za uplynulé období vytvořit kladný hospodářský výsledek ve výši několika set tisíc korun. To má pro nemocnici a její zaměstnance obrovský morální význam, protože nemocnice skončila v kladných číslech už podruhé za sebou, po letech milionových ztrát. Je to pro nás zároveň potvrzení toho, že nový management nemocnice zvolil správnou cestu a dík patří rozhodně všem zaměstnancům,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik.
“Zásadní měrou se na tomto výsledku podílely především vnitřní úspory. Těch jsme dosáhli souborem různých opatření. Šlo například o zprůhlednění a zefektivnění výběrových řízení, redukci režijní administrativy, nebo efektivnějším nakládání se zdravotnickým i nezdravotnickým materiálem,” řekl ekonomický ředitel KKN David Bracháček. Mezi konkrétní opatření patří například zlepšení kódování výkonů a fakturace zdravotním pojišťovnám, zavedení vnitřního auditu v nemocnici, nebo zavedení efektivnější průběžné údržby nemocničního areálu.
Kladný hospodářský výsledek přitom nemocnice udržela druhým rokem i přes stále se zmenšující objem objednávky veřejné služby ze strany Karlovarského kraje. Ta se týká chodu některých pro obyvatele regionu klíčových, nicméně z principu ekonomicky ztrátových pracovišť nemocnice, jako je například lůžkové infekční oddělení. Meziročně se tato objednávka snížila o téměř dva miliony korun a s jejím dalším poklesem se počítá i v roce 2016.
Provozní náklady nemocnice by se přitom měly snižovat i letos. “Přispějí k tomu investice, které se v karlovarské i chebské části KKN realizovaly právě v roce 2015. Jde například o projekt centralizace lékařské péče. Díky němu mohli zdravotníci v Karlových Varech opustit funkčně i energeticky zcela nevyhovujících budovy z počátku 20. století. A stejně tak by mělo přinést úsporu nákladů například částečné zateplení budovy porodnice v Chebu,” vysvětlil hejtman Karlovarského kraje Martin Havel s tím, že hlavní snahou bude udržet vyrovnané hospodaření nemocnice i v nadcházejících letech. „Smyslem našeho snažení není vytváření milionových zisků nemocnice. Všechny vydělané peníze chceme vracet zpět, především do mezd zdravotníků a ostatních zaměstnanců nemocnice v roce 2017 a dalších letech,“ zdůraznil.
Mezi hlavní úkoly pro rok 2016 pak patří především ekonomické řízení lékové politiky a maximalizace výnosů vlastních lékáren. „V tomto směru ještě vidíme značné rezervy a možnosti vytvoření dalších finančních prostředků využitelných pro navyšování mezd zaměstnanců Karlovarské krajské nemocnice. Proto jsem požádal ekonomického ředitele, aby se nemocnice zaměřila i tímto směrem,” shrnul Jakub Pánik.
Karlovarská krajská nemocnice je největším zdravotnickým zařízením na území Karlovarského kraje. Jejím zřizovatelem je Karlovarský kraj a skládá se z nemocnic v Karlových Varech a Chebu. Zároveň s 1200 pracovníky jde o jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu. V roce 2015 KKN ošetřila téměř 37 tisíc hospitalizovaných a více než 720 tisíc ambulantních pacientů.