"V souvislosti s odpadem z elektrických a elektronických zařízení rovněž vyvstává problém ztráty cenných a strategicky důležitých surovin naléhavý zejména v kontextu globalizované ekonomiky", upozorňuje Březina. "Směrnice nově stanoví závazné sběrné cíle ve výši 65 až 85% elektrických a elektronických výrobků uváděných na trh v závislosti na druhu výrobku", uvádí Březina, podle kterého se jedná o objektivní vyjádření.
"Zásadní změnou oproti dnešnímu stavu je hrazení nákladů spojených se sběrem, zpracováním, využitím a odstraňováním odpadů z elektronických zařízení podle principu "znečišťovatel platí". Za znečišťovatele se přitom považují výrobci, prodejci i spotřebitelé. Podle mého názoru by náklady na sběr a odvoz odpadu od domovních dveří včetně nákladů na sběrná místa měly nést tak jako dosud obce. Považuji takové řešení za praktičtější i logičtější z pohledu veřejného zájmu, v jehož jménu se sběr a odvoz odpadu nepochybně provádí", zmiňuje svou výhradu Březina.
"Zároveň nevidím problém v tom, aby výrobci měli možnost informovat kupující při prodeji nových výrobků o nákladech na sběr, zpracování a odstraňování následného odpadu. Považuji za prospěšné, aby byli spotřebitelé o těchto nákladech informováni a tím vedeni k ekologicky šetrnému chování", uzavírá Březina.