Hlavními tématy společného jednání vedení Poslanecké sněmovny a slovenské Národní rady byl postup v otázce imigrantů, posílení role národních parlamentů v rámci Evropské unie, situace na západním Balkáně a další postup v rámci Visegrádské skupiny.
„V otázce imigrace se obě země nezříkají odpovědnosti a solidarity, ale na bázi dobrovolnosti. Shodli jsme se na tom, že řešením současné situace jsou jen systémová opatření, která nynější imigrační vlnu zastaví. Kvóty nejsou řešením,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ten doplnil, že by se na společném postupu měly dohodnout minimálně země Visegrádské skupiny. „Pomoc by měla směřovat zejména do oblastí, odkud utečenci přicházejí,“ dodal předseda Poslanecké sněmovny.
Dalším tématem bylo posílení role národních parlamentů ve vztahu k evropským institucím. Podle Jana Hamáčka je nutné využít stávajících možností, které poskytuje Lisabonská smlouva.
Obě delegace, které vedl Jan Hamáček a předseda NR SR Peter Pellegrini, se dohodly na tom, že společně navštíví v dohledné době země západního Balkánu, Srbsko a Černou Horu, aby tam jednali o přičleňování těchto zemí do struktur Evropské unie.
Zástupci obou zúčastněných parlamentních komor rovněž mluvili o budoucnosti Visegradské skupiny. Slovensko symbolicky předalo na parlamentní úrovni předsednictví České republice. Oficiálně jej ČR totiž přebírá na začátku července.