Česko zastupovali experti Ministerstva zahraničních věcí - vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek a ředitel mezinárodněprávního odboru Emil Ruffer.
„Jednání na půdě Rady Evropy a hojná účast znovu potvrzují, že beztrestnost za zločin agrese nesmí být tolerována. Jde o další důležitý krok k vyjasnění pozic a analýze právních problémů, přičemž výsledkem by měl být kredibilní způsob, jak potrestat politické vedení současného Ruska za agresi proti Ukrajině,“ uvedl šéf české diplomacie Lipavský.
Na zasedání, které hostila Rada Evropy, se setkali zástupci z řad členských států EU, dalších států skupiny G7 a zástupců institucí EU, které hrají klíčovou roli v úvahách o vzniku zvláštního tribunálu pro potrestání zločinu agrese spáchaného proti Ukrajině.
Ve vztahu k ostatním zločinům podle mezinárodního práva (válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocida) může vykonávat jurisdikci Mezinárodní trestní soud (ICC).
„Česko plně podporuje vyšetřování situace ze strany ICC, které probíhá především ve vztahu k válečným zločinům, a v rámci něhož již byly vydány první zatýkací rozkazy. ICC ovšem nemůže v daném případě vykonávat jurisdikci ve vztahu ke zločinu agrese,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek důvod pro zřízení zvláštního tribunálu.