Vážený pane předsedající, vážený kolego z dolní sněmovny, kolegyně, kolegové. Já jsem původně chtěl vystoupit až v následujícím bodu, to jest zákon o NKÚ, ale okolnosti, rozprava i diskuse mě nutí vystoupit už teď.
Je sice dobré tady číst programové prohlášení vlády a vybrat si z toho tu druhou část, odstranění duplicit, a sdělit, že to nemáme na stole. Já ovšem musím říct, že vláda se blíží ke třetímu roku mandátu a že je to ona, která má toto programové prohlášení plnit, a že už jsme to na stole měli dávno mít. Podle mého názoru není případné tyto otázky tady pokládat, i když legitimní to samozřejmě je.
Já mám několik otázek. První – proč se za tu dobu duplicity neodstranily a nebylo připraveno legislativní pole tak, aby zaparkovaná ústava šla schválit a následně šel schválit, nebo byly podmínky k jednání a schválení zákona o NKÚ.
Otázka druhá – proč se neplní v tak důležité oblasti, jakými jsou veřejné prostředky a majetek právnických osob s majetkovou účastí státu, zájem občanů, kteří na této kontrole nesporně mají zájem, a vítězí zájem mocných, lobbistických, kapitálových skupin.
Otázka třetí – proč se dozvídám se sdělovacích prostředků několik dní před projednáváním zákona o NKÚ, kterému logicky předchází novela ústavy, že horní komora Parlamentu ČR to neschválí. To mně vadí.
Otázka čtvrtá – proč dolní sněmovna Parlamentu ČR tak lehce schválila zákon o NKÚ, který je s novelou ústavy samozřejmě spojen, takže poslanci samozřejmě věděli tady o této vazbě, a schválilo ho z přítomných 140 poslanců dolní sněmovny, pro zákon NKÚ hlasovalo 108.
Otázka poslední – proč se jako hlavní argument používají, teď mluvím o NKÚ, jenom kontroly obcí, když prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, který je zde přítomen, byl přítomen na jednání našeho výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, a vyložil tam filozofii, pokud by ten zákon měl být schválen – a mluvil tam o tom, že by to bylo asi dvacet kontrol ročně, a těch obcí je přes šest tisíc, takže toto není hlavní argument. A proč vůbec nikdo nemluví, vyjma pana ministra tady a současně kolegy senátora, proč vůbec nikdo nemluví o kontrole majetku právnických osob s majetkovou účastí státu?
Moje odpověď je asi následující – není zájem. A hraje se promyšlená hra tak, aby novela ústavy byla v Senátu zaparkována i nadále. A aby NKÚ nemohl být puštěn do kontroly těch, kteří operují s miliardovými prostředky. Já tomu říkám, že to je svým způsobem perpetuum mobile.
V tom návrhu rozšíření působnosti NKÚ je Český rozhlas, je Česká televize. V České televizi jde ročně rok co rok o více než 6 miliard koncesionářských poplatků. Naprosto nechápu, proč by toto nemělo být kontrolováno nezávislým Nejvyšším kontrolním úřadem? A nebo to možná chápu. A pak chápu i ostatní souvislosti a konsekvence, které se hrají. Děkuji za pozornost.