Rusko a boj proti terorismu...
Vážený pane senátore,vzhledem k tomu, že naše média jsou značně cenzurovaná, nejvíce naše veřejnoprávní ČT, jsme nuceni si hledat objektivní informace prostřednictvím internetu. Tam jsme měli možnost zhlédnout i rozhovor s Vladimírem Putinem, který se v něm velmi otevřeně vyjadřoval k úloze Ruska i dalších států v boji proti terorismu a vysvětlil též, jaké okolnosti stály za jeho rozhodnutím zapojit se do občanské války v Sýrii a pomoci legitimní vládě a prezidentu Assadovi porazit Islámský stát a další teroristické skupiny, které v tomto teritoriu řádí. USA a EU však stojí proti Assadovi a Rusko za tento krok sklízí od panáků z Bruselu a od "Bílého domu" tvrdou kritiku, přičemž za celý rok, kdy USA v Sýrii již vojensky (bez mandátu) operují, žádný úspěch v proklamovaném boji proti ISIL dosud nezaznamenaly. Jaký je Váš názor na tuto problematiku?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Neřekl bych, že je u nás přímá cenzura, spíš to vidím jako autocenzuru. To znamená, že média, zejména však ČT, podávají zpravodajství jenom tím směrem, o kterém předpokládají, že se bude líbit Bruselu, potažmo Washingtonu. To je dnes už nesporné a zvláště patrné to je u tématu, který popisujete a na konci pokládáte otázku.
Dnes a denně slyšíme o Putinovi, ale nikdy není puštěna autentická informace, to znamená Putinův autentický postoj a názor. Pouze komentáře stále stejných "analytiků", o kterých dopředu vím, co budou mluvit. A koncovka je taková, že moderátor či moderátorka udělají jednostranné shrnutí a řeknou, jaký by na to vlastně měl mít každý z nás názor. Ta koncepce je velmi blízká té, jakou nás krmili před rokem 1989. Je to smutně, ale je to tak.
A teď k Sýrii. To, co tam nyní provedl na základě pozvání legitimní Syrské vlády a jejího prezidenta Assada Putin, respektive Rusko, je pozoruhodné. Zatímco tzv. velká koalice šedesáti zemí (včetně ČR) pod praporem USA a bez mandátu OSN za celý rok nedokázala vůbec nic, naopak Islámský stát se zvětšil, tak Rusové už po čtrnácti dnech přivodili obrat! Vzpomínáte, jak Kerry nedávno děkoval Sobotkovi za členství v koalici a jak se náš premiér tetelil blahem? Takto se to nyní dělá, je to jedno velké divadlo, které ale nemá nic společného s řešením situace.
Kritika Putina je teď velmi obtížná, protože symbolem uprchlické krize EU jsou migranti ze Sýrie. A pokud razantní operace Ruska v této oblasti teroristy a Islámský stát zatlačí do defenzívy, tak se proud migrantů z této oblasti zastaví. Chce to vůbec USA a jeho spojenci? Podle konkrétních skutků lze dovodit, že možná ne.
Závěrem jeden konkrétní a dnes už známý příklad. USA asi před týdnem pod tlakem nové vojenské situace po vstupu Ruska na syrská bojiště zastavilo program vytvoření tzv. Svobodné syrské armády. Ten spočíval v tom, že bude vycvičeno 12.000 bojovníků. Potom byl plánovaný počet snižován a teď zastaven.
To vše se dělo bez mandátu OSN, stejně tak, jako vojenské operace oné velké koalice. Není teď nic snazšího než akce koordinovat s Rusy, tlak na teroristy zesílit a syrskou krizi ukončit. Zatím k tomu není sebemenší chuť.