15.07.2010 18:04:19
Jen opravy silnic budou kraj stát 80 milionů
Škody na majetku po bleskové povodni jsou sečteny.
Před více než měsícem se na Děčínsku přehnal přívalový liják, který během několika desítek minut napáchal rozsáhlé škody. Na majetku Ústeckého kraje jsou škody dokonce ve větším rozsahu, než jaký způsobily povodně z loňského léta. Jen opravy poničených silnic II. a III. třídy budou kraj stát přes 80 milionů korun.
Pro Ústecký kraj je nyní prioritou zajistit opravy poničené infrastruktury, aby se záplavami poškozené obce dočkaly nových komunikací. Kraj bude usilovat o získání mimořádných dotací na tyto účely, protože vlastní rozpočet kraje je letos velmi napjatý.
S financováním odstranění povodňových škod se potýkají i dotčené obce. Zatímco ještě nedávné odhady šesti postižených obcí vyčíslovaly škody na 35 milionů korun, obce v posledních dnech celkové číslo upřesnily na 65 milionů korun. Z vedení obcí se dokonce ozvala kritika směrem k Ústeckému kraji za nevyhlášení stavu nebezpečí při červnové povodni. To by obcím umožnilo ucházet se o dotace k odstranění škod až do plné vyčíslené výše, zatímco za současné situace bude spoluúčast obcí představovat 20 procent.
Kraj chápe, že se obecní rozpočty dostaly do obtížné situace. Pro vyhlášení stavu nebezpečí však nebyly naplněny zákonné důvody a celá blesková povodeň byla tak rychlá, že obce ani nestihly vyhlásit druhý a třetí stupeň povodňové aktivity.
Bezprostředně po přívalovém dešti poskytl kraj nad rámec svých povinností obcím humanitární pomoc ve výši více než 200 tisíc korun. Zastupitelé Ústeckého kraje pak na konci června rozhodli o poskytnutí finanční pomoci obcím ve výši 545 tis. Kč a občanům ve výši 455 tis. Kč (škody na majetku občanů jsou vyčísleny na 4,1 mil. Kč). V souvislosti s možností čerpání státní pomoci při obnově území nabídl Krajský úřad Ústeckého kraje metodickou pomoc občanům a obcím zasaženým povodní. Žádost o státní pomoc na úhradu částí nákladů na obnovu základních funkcí domácností postižených povodní může být uplatněna prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj do 31. srpna 2010.
Kraj také v současnosti zajišťuje zpracování projektové dokumentace a financování sanace sesuvu půdy z loňských povodní v obci Janská. Investice do opěrných zdí bude představovat zhruba čtyři miliony korun.
Krizový stav – „Stav nebezpečí“ – nebyl vyhlášen a na základě informace, že proběhla „blesková povodeň“, ani nebyla zřízena povodňová komise a krizový štáb na ORP Děčín.
Pro řízení záchranných a likvidačních prací byl zřízen štáb velitele zásahu HZS. Štáb se sešel třikrát, a to 10. 6. 2010 (v 10.30 a v 17.00) a 11. 6. 2010 (v 11.30). Jednání štábu se účastnili příslušníci HZS Ústeckého kraje, krajského ředitelství a územního odboru Děčín, pracovníci krizového řízení Magistrátu města Děčín, pracovníci krizového řízení Krajského úřadu Ústeckého kraje, zástupci Policie ČR a Povodí Ohře a jednotliví starostové obcí zasažených bleskovou povodní. Na prvním zasedání se zúčastnil zástupce odboru životního prostředí Magistrátu města Děčín.
Ústecký kraj nad rámec svých povinností pro postižené občany a obce:
- Zajistil humanitární pomoc v celkové částce 210 000 Kč, (balená pitná voda, kolečka, lopaty, krumpáče, kanystry na vodu, kbelíky, hadry na úklid, čistící a hygienické potřeby, porcelánové hrníčky na pití, gumové a pracovní rukavice)
- Poskytl příspěvek na odstranění následků povodní pro obce a občany Ústeckého kraje, v celkové částce 1 000 000 Kč (pro obce 545 000 Kč a pro občany 455 000 Kč)
- Spolupracoval při řešení odstranění následků povodní se správními orgány, úřady a složkami integrovaného záchranného systému
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout