Když navštívil Afghánistán český dočasný premiér Nečas, nejzajímavější informací o jeho návštěvě byla informace o tom, že čeští vojáci se vyhnuli smrti nebo zranění jenom tím, že byli na slavnostním setkání s Nečasem mimo napadenou základnu. Přitom se dal slyšet, že spolupráce afghánských sil a mezinárodních jednotek povede ke zlepšení situace. Jistě je to výrok, který lze navrhnout na nejhloupější výrok roku. A že výběr z takových výroků je opravdu těžký.
Poslední záznam je z pondělí 17. září a jednalo se o čtyři mrtvé v provincii Herát. Zatím od začátku měsíce jde o 22 mrtvol vojáků z armád NATO. Tři zemřeli o den dříve. A čtyři ještě o den dříve, tedy 15. září. V uveřejňovaném seznamu mrtvol vojáků NATO nejsou detaily známy ze dnů 16. a 17. září. Jisté ale již je, že 15. září zemřeli 2 Britové a 2 Američané. Jeden z Američanů byl podplukovníkem od námořní pěchoty z Pennsylvanie. Celková inventura za rok 2012 k 17. září: 340 mrtvých.
Dokonce musely být právě teď ukončeny společné hlídky vojáků NATO a afghánských vojáků a policistů. Proč? Protože smrt vojáků NATO má na svědomí v poslední době stále více úder osob v policejních a vojenských uniformách oficiálního Afgánistánu.
Válečný nečas, který panuje v Afghánistánu nechce český dočasný premiér Nečas vidět. Naopak se vychloubá se jak jsme stabilní partneři. Neboli také,jak jsme hloupí partneři. Odcházejí již i Australané a Francouzi. Zůstat v Afghánistánu je dnes již na ostudu. NATO je v této zemi již v poslední fázi ústupu, který připomíná, byť v pomalejším tempu, ústup sovětských vojsk z Afghánistánu.
Jediný stát, který se chová hůře v této lokalitě než Nečasův státní aparát, je Gruzie. Je pravděpodobné, že až dvojnásobně zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu v době, kdy ostatní účastníci spojenecké mise odcházejí. Počet gruzínských vojáků se má zvýšit z nynějších zhruba 900 na 1700. Ale Gruzie tak musí postupovat, protože její vláda potřebuje být za jakoukoliv cenu v kamarádském vztahu s USA a touží po vstupu do NATO.
NATO do konce srpna předalo afghánským oficiálním orgánům na 300 základen s vybavením a další dvě stovky vyklidilo. A přišlo zatím letos „jenom“ o 340 vojáků, jak jsem uvedl. Prý afghánští partneři přebírají stále větší díl odpovědnosti za vlastní bezpečnost a význam přítomnosti spojeneckých sil klesá,“ lhal koncem srpna novinářům brigádní generál Steven Shapiro, který (ústupu) čili procesu předávání kapacit, velí.
Proto každá koruna daná do pobytu českých občanů a jejich techniky v Afghanistánu je plýtváním státním majetkem. Zastaví někdo alespoň Nečase, když jsme toto plýtvání nedokázali zatrhnout minulým vládám, ještě před jeho nástupem do jeho záškodnické funkce?
Jaroslav Doubrava