Jaké je realita?
Amazon by Brnu mnoho dobrého nepřinesl a důvodů je hned několik. Díky extrémnímu nárůstu kamionové dopravy by v řadě městských částí bylo zničené nejen životní prostředí v těchto obcích, ale otřesy z jejich průjezdu by zničily domy lidí žijících v dané oblasti a také by díky takové zátěži silně utrpěly silnice, které by byly pod takovým náporem velmi brzy zdevastovány. A sjezdu na Černovickou terasu, na který Brno čeká už roky, bychom se jistě beztak nedočkali dříve než po roce 2017. Je až s podivem, že koaliční strany, a to hlavně ODS, nedokázaly za celou dobu existence Černovické terasy jako průmyslové zóny vytvořit adekvátní podmínky pro její fungování s minimální zátěží na její okolí. Je vůbec otázka jestli to měli alespoň někdy v plánu.
Argument, týkající se řešení nezaměstnanosti, vytvořením nových pracovních míst, je naprosto lichý. Tyto »balírny« se specializují na nekvalifikovanou pracovní sílu, kterou »zaměstnávají« v otrockých podmínkách a hlavně za ně nemají žádnou zodpovědnost. Protože daný objekt skladu a překladiště by měl Amazon pouze v nájmu a skutečným investorem tak je developerská firma CTP Invest, která má pro Amazon postavit halu a vykoupit pozemky pod ní.
Pracovní podmínky
Jaké jsou pracovní podmínky v podobných balírnách a montovnách? I díky řadě protestů v zahraničních provozovnách Amazonu ze strany zaměstnanců proti tomu, jak s nimi bylo zacházeno, a také z informací, jakým způsobem tyto provozovny fungují a jak rovněž měla fungovat i ta v Brně, si jde udělat docela dobrou představu o tom, jak se tato americká korporace dívá na lidská práva.
Tito lidé jsou zaměstnáni na dobu určitou, ve čtyřsměnném provozu vždy na několik hodin intenzivní práce bez možnosti vzít si i krátkou pauzu jen proto, aby stihli v co nejkratším čase zabalit co nejvíce zásilek, které se následně rozvezou po celé Evropě. Kdo není dostatečně výkonný, nemá pro Amazon žádnou hodnotu. Lidé pracující pro Amazon jsou zaměstnáni jen prostřednictvím pracovních agentur a ty se k těmto lidem také nechovají zrovna dobře.
Další věc je ta, že tato pracovní místa by nebyla určena ani tak pro nezaměstnané z Brna a okolí, jako spíše pro lidi, které si tyto agentury dovezou ze Slovenska nebo z Ukrajiny jen proto, aby ušetřily. Jednoduše vykořisťování v praxi.
Žádná pozitiva
Celkově se dá tedy říct, že pro Brno ani pro jeho občany by Amazon nepřinesl žádná pozitiva, ale jen negativa. Počet nezaměstnaných by se nesnížil, ale ještě k tomu by utrpěly naše silnice, životní prostředí a kvalita života lidí žijících v okolí této haly.
Daná lokalita je sice určena jako průmyslová zóna a je v zájmu města aktivně hledat firmy, které ji zaplní, ale podle mého názoru by to měly být takové, které budou pro město Brno skutečným přínosem. Je tedy dobře, že se ať už z jakýchkoliv důvodů Zastupitelstvo města Brna (samozřejmě i zastupitelé za KSČM) postavilo proti Amazonu (na rozdíl například od Dobrovíze u Prahy, kde zastupitelé těsnou většinou schválili i přes nesouhlas místních občanů vybudování distribučního centra Amazonu), protože negativa této pochybné »investice« jednoznačně převažují nad pozitivy. Toto nebezpečí, ale stále trvá.
Jiří Hráček, zastupitel MČ Brno-střed