Boj proti násilí vedeme z vlády i opozice
Aktuálně lidovečtí politici a političky znovu prosazují zejména na zpřísnění trestů za domácí násilí a znásilnění. Tématu se dlouhodobě věnuje například místopředsedkyně strany a bývalá senátorka Šárka Jelínková. „Naším záměrem je stihnout příslušnou novelu v tomto volebním období. Je to pro mě priorita, kterou bych chtěla stihnout co nejdříve. Vše připravujeme a vyjednáváme s odborníky i opozicí. Spolupracujeme také s řadou organizací, které se tímto tématem zabývají, například s Amnesty International či Konsent,“ řekla Jelínková v květnu pro portál Refresher.
S místopředsedkyní Jelínkovou na tématu již druhé volební období spolupracuje poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL). Ta se podílela na legislativě, kterou v červnu minulého roku podepsal prezident a o něco později vešla v platnost. Oběti znásilnění nově dostaly právo na zabránění kontaktu s pachatelem, právo na volbu pohlaví vyslýchajícího či tlumočníka a právo na zvlášť ohleduplný a citlivý přístup při výslechu.
Obě lidovecké představitelky usilují mimo jiné také o zavedení povinné lékařské terapie pro tyrany a postihu za rozesílání fotografií a zpráv se sexuálním obsahem po rozchodu partnerů, zvláště teenagerů, bez souhlasu jednoho z nich.
Holky se nebijou. To přece slyšeli jako malí na pískovišti úplně všichni
Na práci Jelínkové a Golasowské za poslední rok navazuje také nově zvolená poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL). Ta by chtěla definici znásilnění ještě zpřesnit a zpřísnit postihy pachatelů. S tím souvisí sjednocení definice domácího násilí v našich zákonech, spojené s podporou podpůrných služeb pro oběti a aplikací principů restorativní justice, což je přístup, který se soustředí spíše na pomoc oběti než na potrestání pachatele. Jelikož v podobně disfunkčních vztazích trpí často i děti, Jílková také zdůrazňuje, že rovněž psychické a fyzické násilí na dětech je nepřijatelné.
Související agenda se neomezuje jen na celostátní úroveň, tématu se věnují také lidovci v regionech. V souvislosti s 16 akčními dny proti násilí podepsal letos v listopadu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) spolu s organizacemi Koalice NeNa a Magdalenium a zástupci firmy IKEA memorandum o boji proti domácímu násilí. Jeho cílem je zprovoznit v Brně více bytů, které by sloužily jako útočiště týraných žen.
„Holky se nebijou, děti se nebijou. Tohle přece slyšeli jako malí na pískovišti úplně všichni. A když jsme běhali po vesnici s klacky jako rytíři, tak jsme tohle moc dobře věděli. Co se sakra stane, že to najednou neplatí?“ táže se Grolich. Boj proti sexuálnímu násilí je zásadní také pro organizaci Mladí lidovci, kteří z něj udělali jedno z nosných témat své konference v létě tohoto roku.