Po mnoho dní probíhají v Egyptě dramatické pouliční protesty, které si vyžádaly několik set lidských životů a mnoho tisíc raněných. Egyptská vnitropolitická situace je nepřehledná. Revoluce nemá politického lídra. Jediné stabilní a zorganizované síly jsou Muslimské bratrstvo a koptští křesťané.
Evropská politika je pasivní. Jako by si EU neuvědomovala, o jak vážnou situaci jde. Egypt vedený islámskými silami bude mít zásadní vliv např. na další existenci státu Izrael a tudíž celkově na mír na Blízkém Východě a ve Středomoří. „Vitální zájem Evropy je pomoct procesu vyjednávání přechodného období. Egypt po Mubarakovi bude jiným Egyptem. V globalizovaném světě nemůžeme proces jen pozorovat“, uvedl místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda a dodává: „ Pokud si to Evropa neuvědomí, bude platit vysoké politické náklady. Mírový proces musí pokračovat.“ Je potřeba dát prostor na zformování demokratických politických sil v Egyptě a zabránit překotným a neuváženým změnám.
„Česká republika a státy Evropské unie by se měly důkladně připravit na všechny varianty možných změn v Egyptě“, prohlásil místopředseda Svoboda. „Především křesťanské a konzervativní strany by se měly aktivizovat. Je to úkol pro Evropskou lidovou stranu. Česká republika má z vlastní revoluce zkušenost a ví, jak důležité je pokojné převzetí moci a jak obtížná je cesta k opravdové demokracii,“ dodal Pavel Svoboda.