Použil jsem tyto dva odstavce ze zákoníku práce proto, jelikož kolem sebe často slýcháme, že u některých firem a společností působících po celém území ČR existují v jednotlivých regionech rozdíly mezi mzdami na stejných pracovních pozicích. Jistě si vzpomenete asi na nejčerstvější případ, který se týkal České pošty. Ta však argumentovala, že tomu tak není a my prostí pozorovatelé můžeme vycházet pouze z toho, co nám řekne jedna či druhá zainteresovaná strana.
Mne osobně při mém cestování po České republice zaujaly billboardy supermarketu Lidl, které na jejich prodejnách nabízejí volné pracovní pozice v tomto obchodním řetězci. Již na podzim zde byla nabídka na pozici pokladní, v Praze po dvou letech po zapracování nabízel Lidl plat 18 000,- Kč za 40 hodin týdně, na Moravě, v Prostějově, po dvouletém zapracování pak necelých 15 000,- Kč. Háček však byla v tom, že údajně v Prostějově mají prodavačky 35hodinový pracovní týden. Stejný řetězec upoutal mojí pozornost i nyní, tentokrát s pozicí zástupce manažera prodejny. V Praze nabízí nástupní mzdu 30 000,- Kč a po druhém roce 34 000,- Kč, Prostějov se však opět odlišuje s nástupní mzdou 25 000,- Kč a po dvouletém zapracování 29 000,- Kč. Tentokrát v Praze i Prostějově je týdenní pracovní doba 40 hodin. Na první pohled se tak jasně jeví, že dochází k porušování zákoníku práce, neboť očividně za stejnou práci, obě prodejny jsou srovnatelné i prodejní plochou, sortimentem, není nabízena stejná mzda. V Praze prodejna leží na okraji sídliště, v Prostějově v centru města, takže i případný obrat a počet zákazníků nebude tolik odlišný. Další podstatnou věcí je, že se na billboardu nehovoří o tom, že by šlo o tu konkrétní prodejnu, ale místo je nabízeno pravděpodobně v rámci celého řetězce v daném regionu.
Při nerovnosti mezd v jednotlivých regionech je často operováno výdaji domácností, které jsou „údajně“ mimo Prahu menší. Pokud se však zamyslíme, ceny potravin a dalšího zboží v supermarketech, hypermarketech či specializovaných prodejnách se podle regionu výrazně neliší, odlišné mohou být samozřejmě ceny služeb případně bydlení. Avšak v případě ceny nových bytů a domů se jejich ceny při srovnání okrajových částí Prahy či její periferie a například Prostějova tolik neliší.
Jasným požadavkem KSČM tedy je a i nadále bude prosazovat právo na práci a spravedlivé odměňování, mělo by platit již v nadpisu řečené „za stejnou práci stejná odměna“. Jen tak spolu s dalším, především ekonomickým, rozvojem regionů bude možné setřít rozdíly, které mezi jednotlivými oblastmi České republiky existují.
Ludvík Šulda, předseda OV KSČM Prostějov