Pohled samospráv na podporu venkova ze strany státu není nijak příznivý. Přesto jednotliví starostové v rámci svých omezených obecních rozpočtů dokáží obce rozvíjet.
„Opět jsem se mohl přesvědčit o reálných dopadech státní podpory venkova. Po všech těch reorganizacích finančních, katastrálních, stavebních úřadů, či poboček České pošty se všechny veřejné služby přesouvají z venkova do velkých měst. Starostové se přesto snaží udržet v obcích mladé rodiny budováním nových parcelních míst. To jim ale od letošního dubna významně prodražuje nenápadná novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Samozřejmě ochrana půdy před budováním rozhlehlých solárních elektráren či nákupních center je na místě, ale např. v Hamrech nad Sázavou, díky novele zákona rozšíření místní komunikace v okrajové části obce bude o téměř 400 tisíc korun dražší,“ neskrýval údiv nad přístupem státu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Velká Losenice získala cenu hejtmana v soutěži Stavba Vysočiny. Za přispění evropských peněz se zde zdařile podařilo zrekonstruovat víceúčelovou budovu v centru obce ze sedmdesátých let. Vznikl moderní komplex, ve kterém jsou ordinace tří lékařů, knihovna, víceúčelový sál, sídlo obecního úřadu i 8 startovací bytů. I v Hamrech nad Sázavou se podařilo zrealizovat za přispění Regionálního operačního programu Jihovýchod několik investičních akcí. V roce 2014 šlo například o vybudování náměstíčka, které je nyní příjemnou odpočinkovou zónou nejen pro obyvatele obce. V Nížkově si hejtman prohlédl unikátní kostnici, ve které se z dob tereziánských válek nachází kosterní pozůstatky až osmi tisíc osob.