„Z větší poloviny by mohl všem sociálním zařízením zařazeným do sítě poskytovatelů, a to bez ohledu na jejich zřizovatele, pomoci s dofinancováním této 18 milionové částky Kraj Vysočina. Rozhodnout musí krajské zastupitelstvo, kterému tuto variantu v září předložím,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že všechna krajská sociální zařízení mzdy už v červenci zaměstnancům zvedla.
„Lidé ze sociálních služeb stále častěji odcházeli pracovat například do průmyslových podniků, kde za práci ve směnách dostávají násobně více. Kvůli historicky nízkému odměňování společnost o kvalitní sociální pracovníky často přicházela. Věříme, že navýšení mezd pomůže k zastavení odlivu školených pracovníků,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Pavel Franěk. O peníze na navýšení mezd si mohou zažádat jak krajské příspěvkové organizace, tak organizace zřizované jinými subjekty. Žádost o podporu je možno podávat v termínu až do 4. 8. 2017 včetně, a to prostřednictvím k tomu určeného počítačového programu, tj. webové aplikace OKslužby – poskytovatel, která je k dispozici na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.
O navýšení finanční podpory pro jednotlivé sociální služby bude rozhodováno na jednání Rady a následně Zastupitelstva kraje, a to nejpozději do 12. 9. 2017. Všechna zařízení poskytující sociální služby na území Kraje Vysočina jsou o průběhu a termínech administrace dodatečných dotací na zvýšení platů pro rok 2017 informovány. Kraj Vysočina je rozdělí rovnoměrně bez ohledu na zřizovatele. Kraj Vysočina je připraven po odsouhlasení zastupitelstvem pomoci s větší částí nepokrytých nákladů, a to i přesto, že takový nárůst nákladů v sociálních službách není zohledněn ve stávajícím schváleném rozpočtu. Peníze od státu i od Kraje Vysočina budou mít všechna zařízení na svých účtech po podpisu smluv, Kraj Vysočina je připraven všechny kroky koordinovat tak, aby k tomu došlo nejpozději na přelomu září a října. Pro příští rok 2018 pak celkové navýšení platů v sociálních službách znamená celoroční nárůst nákladů o 150 milionů korun.
Navýšení platů zahrnuje prakticky všechny pracovníky v sociálních službách, což v případě krajských sociálních zařízení odpovídá počtu 1034 pracovníků v přímé péči. Kraj Vysočina je zřizovatelem jedenácti domovů pro seniory a devíti dalších sociálních zařízení (např. ústavy sociální péče).