09.09.2010 18:03:00
Nesplněná přání José Barrosa
Místo Zprávy o stavu Unie zazněl ve Štrasburku spíše Výhledový přehled přání Evropské komise.
Bod projednávaného programu nesl název Zpráva o stavu Unie. Soudě podle obsahu se nejen podle mého názoru měl spíše jmenovat Výhledový přehled přání Evropské komise. V projevu předsedy Komise totiž naprosto chyběla analytická část, tedy skutečný popis ekonomického a sociálního stavu současné sedmadvacítky. Barroso se omezil na minimum statistických údajů, neuvedl ani konkrétní údaj o nezaměstnanosti EU.
Jediným konkrétním sdělením, které zaznělo ve spojitosti se zaměstnaností, bylo to, že v EU existují 4 miliony neobsazených pracovních míst a že Evropská komise ví, jaké dovednosti EU potřebuje. Ovšem konkrétní názory nebyly vyjádřeny. V projevu chyběla i konkretizace postoje k situaci v takových státech, jako je Řecko, které bylo stálým tématem uplynulých měsíců.
Zřejmě není náhodou, že Barroso kladl velký důraz na nezbytnost jednotlivých postupů evropské sedmadvacítky. Jeho řeč naznačovala, že evropské struktury po Lisabonské smlouvě chtějí zvýšit svoji reálnou moc a takto »sjednocovat« hlasy členských států.
Zvláštní pozornost věnoval Barroso otázkám společné obrany a nezbytnosti jejího posilování. Tendence k militarizaci Evropy, kterou levice neustále ostře kritizuje, je přikrývána bohulibou frází, jak ušetřit prostředky, když se budou členské státy pro obranu spojovat. Přitom Barroso neuvedl jediný důvod nebezpečí, které by hrozilo členským států Unie, tedy důvod, proč vlastně zbrojit!
Opakovaně předseda Komise zdůrazňoval odhodlání Komise podporovat vzdělávání, rozvíjet spolupráci univerzit a propojovat výzkum, a to pod heslem Silná Evropa ve vzdělávání a kultuře. K tomuto účelu má sloužit tzv. balíček ze 7. rámcového programu, který obsahuje sedm milionů eur do této oblasti. Je ale otázkou, zda taková částka bude stačit na to, aby EU dohnala v inovacích takové země, jako jsou USA či Japonsko. Barroso zmínil boj s byrokracií, kde předpokládá úsporu 30 milionů eur, ovšem aniž by jmenoval jakékoli konkrétní kroky.
Za pozitivní lze považovat cíl EU v oblasti zemědělství, tj. zajištění trvalé potravinové bezpečnosti, a také to, že do roku 2020 má být dosaženo společného digitálního trhu. Ale i zde platí - za jakých podmínek? A ani slovo nepadlo o podpoře zachování svobody internetu.
Za prioritní oblasti rozvoje označil Barroso energetiku, dopravu, průmyslovou výrobu a životní prostředí. U posledního jmenovaného sektoru šéf Komise přiznal, že cíle v oblasti ekologie se nedaří prosadit na celosvětové úrovni.
Všem občanům EU pak oznámil, že si zaslouží spravedlivější systémy. Zřejmě k tomu má vést cesta »dostat na pracovní trh více žen, trh musí být inkluzivní«. Obsah těchto pojmů však předseda Komise nějak nekonkretizoval.
Barroso se také zmínil o nezbytnosti posilování lidských práv. To se týká i migrace. Bez konkrétního jmenování uvedl, že »legální migranti najdou vždy v EU ochranu«. Za pozornost stojí i závěrečná teze Barrosova projevu, kdy řekl, že EU musí »dlouhodobě plánovat«.
O stavu Unie jsme se tedy nedozvěděli takřka nic konkrétního. Ale alespoň víme, jaké jsou nesplněná přání předsedy Komise.
Jiří Maštálka
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout