S tím souvisí také žádost Všeobecné zdravotní pojišťovny o bezúročnou půjčku od státu, která by měla zabránit zpožďování plateb zdravotnickým zařízením, protože ze systému veřejného zdravotního pojištění dostává méně, než kolik na péči vydává. "Zda je v pořádku, aby si VZP vzala bezúročný úvěr, sděluji jedním slovem: Je to nutné a přidávám správné, protože díky Úhradové vyhlášce bude chybět na proplacení zdravotních služeb na účtu nejméně 2 – 3 miliardy korun," říká Štětina.
Pokud by tyto peníze pojišťovna nezískala, zpozdily by se platby všem poskytovatelům a opět by to vyvolalo politické třenice, které právě v předvolební době velké politické strany zneužívají. A přitom ony jsou zodpovědné za financování celého systému zdravotnictví, tvrdí kandidát Hnutí Úsvit.
"S čím naopak zásadně nesouhlasím je skutečnost, že VZP žádá od poskytovatelů na základě nějakého nepřipomínkovaného auditu vrácení finančních prostředků zpětně, tedy za rok 2011. To je nehoráznost, která jenom dokladuje skutečnost, že způsob, jakým je financování zdravotnictví dlouhodobě vedeno a řízeno, lze označit za šlendriánství," dodává Jiří Štětina.