Chalánková tak reaguje na reakci ministerstva zdravotnictví na rozhodnutí pražského městského soudu, který zrušil pro nezákonnost část původního opatření, podle kterého se museli občané před návratem domů nechat testovat v zahraničních akreditovaných laboratořích.
„Rozhodnutí městského soudu vítám, částečně se jím potvrdily obavy, které mě před několika týdny vedly k iniciování ústavní stížnosti. Reakci ministra zdravotnictví lze považovat za výsměch. Na první pohled opatření svého úřadu zmírní, ve skutečnosti ale dál hází klacky pod nohy všem českým občanům, kteří z různých důvodů vycestují do zahraničí a chtějí nebo potřebují se vrátit do vlasti,“ říká Jitka Chalánková. Podle Chalánkové je přitom zcela podružná debata, z jakých zemí testy budou povinné a z jakých ne, případně jaký dopravní prostředek při cestě domů lidé využijí.
„Opatření vydané ministerstvem zdravotnictví je protiústavní z principu, v původním i upraveném znění. Nikdo nemůže bránit českému občanu v návratu do České republiky, anebo ho čímkoliv podmiňovat. Neříkám, že je protiústavní nutit občany podrobit se testům či karanténě. Protiústavní je bránit jim, aby se testům a karanténě podrobili až na českém státním území.“
Dřívější ústavní stížnost skupiny senátorů v čele s Jitkou Chalánkovou Ústavní soud odmítl pro údajnou nepříslušnost, protože podle vyjádření Ústavního soudu v současnosti nemůže v rámci preventivní kontroly ústavnosti posuzovat opatření obecné povahy vydávaná ministerstvy. Právě proto senátorka Chalánková předloží návrh novely Zákona o Ústavním soudu, která tuto mezeru zaplní a umožní přezkoumat soulad s Ústavou vedle zákonů nebo vládních nařízení také u tohoto typu právního předpisu.
„Je třeba jasně říci, že pouze Ústavní soud, nikoliv obecné soudy, může a má konstatovat nesoulad zákonů či jiných předpisů či opatření s Ústavou. A Ústava je nejvyšším zákonem státu ku prospěchu občanů.“