Ta u nich přitom musí vyloučit jakékoliv onemocnění ještě předtím, než přijdou do kontaktu s ostatními dětmi. Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) předloží zákon, který by to změnil.
V současnosti prudce roste počet dětí cizinců, které jsou v Česku umisťovány do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo do dětských domovů. Předtím však musí absolvovat preventivní zdravotní prohlídku a vyšetření. Zdravotní pojišťovny ale kvůli současnému znění zákona hradí těmto dětem zdravotní péči až od okamžiku nabytí právní moci u předběžného opatření. Minimálně tedy o dva týdny později, než se do zařízení dostanou.
„Čím dál víc dětských lékařů i zástupců dětských domovů se mě ptá na to, jak mají postupovat při přijímání dětí cizinců, včetně dětí uprchlíků. Dnes jde o řádově desítky dětí, ale v budoucnu jejich počet v důsledku přílivu imigrantů určitě poroste. Těmto dětem musíme umět poskytnout okamžitou preventivní zdravotní péči. Ochráníme tím současně ostatní děti, které s nimi po příchodu do zařízení přijdou do bezprostředního kontaktu,“ říká poslankyně a dětská lékařka Jitka Chalánková (TOP 09).
Poslankyně podá návrh na změnu zákona o pobytu cizinců. „Pokud s řešením přijde vláda, bude mít moji podporu. Je to ale problém, který je třeba řešit opravdu rychle,“ dodala Chalánková, která se v příštích dnech obrátí i na kolegy z dalších parlamentních stran, aby se změna odehrála v nejkratším možném čase.
Poslankyně Jitka Chalánková chce také iniciovat debatu o konkrétních dopadech, které bude mít příliv migrantů do českého sociálního systému a do systému zdravotní péče.