já to nebudu příliš extendovat. Všecko podstatné k tomuto bylo řečeno. Já jenom to tak shrnu, tak zhruba, aby bylo jasné, o co, o co kráčí.
Naše předsedkyně paní Alena Schillerová tady avizovala minule při tom přerušení, že vyvoláme jednání nebo respektive nějaký kulatý stůl, kde si prostě všichni zúčastnění vyříkáme argumentaci tak, aby to dostalo nějaký tvar. Na tom si myslím, že se shodneme. V rámci toho bych tedy potom žádal o prodloužení lhůty z 60 na 90 dnů, aby na to bylo dostatek času, ale k tomu se ještě dostanu.
Podívejte se, shrnu. Vlastně ten senátní návrh je starý, dneska skoro rok a čtvrt nebo i víc. Samozřejmě mezitím se odehrála spousta věcí, jako třeba válka na Ukrajině a tak dál. Dneska je spíš s podivem, proč to tedy není vládní, ale je to senátní návrh. Za mě měl by to být vládní, když už tedy vůbec musíme takovouto věc v této době a v této situaci, v které Česká republika je, projednávat.
Já tedy tu naléhavost v tom absolutně nespatřuji. A myslím si, že, že naši voliči a spoluobčané taky ne, ale dobře, je to - máte většinu, je to na vás.
Zajímavé tedy, ten jeden z vašich hlavních argumentů je o monopolu, k tomu se taky dostanu. Ale zajímavé je třeba, že monopol na úrazové pojištění zaměstnanců nikomu nevadí, trvá tady desítky let. Dokonce byla výhrada z Bruselu kvůli tomu. Nic se s tím nedělá, zametlo se to pod koberec, to nevadí, jo? Takže Kooperativa, Generali si tady - mají monopol na to, aby pojišťovali úrazově zaměstnance. A to nevadí. Takže zase jsme tady, jak říká Patrik, oblíbený dvojí metr, za mě je to dvojí kilometr tedy, ne metr.
Takže samozřejmě je divné, že peníze, které můžou jít do zdravotních systémů, dáme zase několika skupinám a skončí v šedé ekonomice. Za mě, já tady po těch deseti letech jsem ještě nezažil takovou úpornost projednávání jediného tisku. Co je za tím, si každý laskavě, laskavě domyslí. Vznikla taková hysterie, mediální kampaň. Někdo do toho prostě hodně investuje, protože mu jde o hodně peněz, no takže napadá se VZP stížností na neplnění, pomluvy a tak dál, a tak dál. Nechce se mě to ani rozpitvávat.
Takže říkám, celý, celý ten zisk, který by měl jít do VZP, skončí v rukách soukromých. Dobře. To, že vytváří ČAP nátlak na zákonodárce, vyhrožuje tím, že to není v souladu s evropským právem, tak ta situace je zcela opačná a dovolím si vám ocitovat European Commission Competition DG. Jo, takže to je odpověď, prosím, na to, co tady třeba kolega říkal. Jo, na vás se dívám kolego, prostřednictvím předsedajícího.
Zdravotní pojištění cizinců ze zemí mimo EU na 90 dnů spadá pod směrnici 2003/109 ES čl. 5 - adekvátní náhrada pro ty, kteří nejsou zahrnuti v národním sociálním/veřejném systému, takže tato záležitost se týká prostoru právo, bezpečnost a spravedlnost a ne směrnic o konkurenci a volném pohybu kapitálu a služeb. Každý členský stát má volnost si systém zorganizovat, jak chce. Na první pohled není možné říci, že by současné postavení VZP nebo jako dceřiné společnosti VZP bylo - veřejnoprávní pojišťovny - bylo v rozporu s legislativou EU nebo jejími směrnicemi, zvláště je-li to v zájmu veřejném a v zájmu zdraví. Jo, takže to je, prosím, tady k dispozici. Vyvracím váš lživý argument, že je to v rozporu, že Brusel na to poukazuje a bla, bla, bla. Takže to už si nechte. No život prostě chystá taková překvapení.
Představte si, že asi před deseti dny mě v mé praxi navštívila vietnamská občanka, která na mě vytáhla kartičku Slavie pojišťovny. V rozporu se zákonem tedy ji Slavia pojistila a pojistila ji do roku 2025. Udělal jsem ji entéčko, vyšlo pozitivní, pane docente, prostřednictvím paní předsedající. A co teď? Nic nemá kryto od pojišťovny. Ona byla v dobrém jaksi domnění, že tedy do roku 2025 to kryté má, no a nemá. A co bude dál? Genetika, přerušení. Kdo to zaplatí? No ona to nezaplatí, ona ty peníze nemá.
A teď to je to, ten praktický dopad. Vy tady blábolíte o nějakých teoretických nesmyslech, ale my to děláme těmato rukama, jo, přátelé. Takže - a teď zrovna říkám, život to tak nachystá, že mně zrovna se to přihodí. A kdo tady tedy respektuje zákony? No ta pojišťovna to není tedy, rozhodně ne. Jo, protože uvádí klienty v omyl a paní si myslela, že do roku 2025 je tedy perfektně pojištěná, že dostane všecko, co dostat má. Nedostane. Jo, to že jeden každý z nás, kdo to děláme, v tom nechá, nechá svoje peníze, to si vy ani neumíte představit, protože vy byste pro korunu hnali veš po strništi.
No takže já v rámci logiky věci navrhuju, aby se změnil garanční výbor, aby z výboru pro bezpečnost tato věc přešla na výbor pro zdravotnictví. Doufám, že vaším prostřednictvím, že pan, pan docent Svoboda nebude mít nic proti tomu, aby se tím zabýval tedy výbor pro zdravotnictví a na jeho - v jeho gesci a na jeho bázi by tedy proběhl ten kulatý stůl, kde se to vyříká, abychom to dostali do nějakého tvaru. Ne předtím, před tím rokem a půl, kdy to celé vznikalo, ale aby se to přizpůsobilo tedy dnešním podmínkám a mělo to nějaký kultivovaný, kultivovaný výraz. Aby to nebylo jenom v rukou tedy pojišťovacích spekulantů, ale aby to bylo v rukou zdravotníků, protože nakonec jsou to zdravotníci, kteří to musí udělat. Ale samozřejmě daňoví poplatníci to pak ve finále zaplatí, když to, když to tedy tady ti, ti vykuci, kteří furt ty kartičky rozdávají, nezaplatí.
Samozřejmě navrhuji také, to si zapište, navrhuju zamítnutí, což předpokládám, že asi neprojde. Ale pokud tedy neprojde, tak navrhuji prodloužit lhůtu na projednání ve výboru v prvním tedy gardu na 90 dnů. Já bych ty - mám tady vzor té pozvánky, tu pozvánku na ten kulatý stůl bych vám rozeslal ještě dnes nebo zítra, těm dotčeným zainteresovaným, aby se toho mohli zúčastnit i ty pojišťovny, respektive tedy ti, kteří by tu - by měli být plátcem té péče. A samozřejmě možná i zástupce někoho z těch cizinců, protože napadá mě už jenom jedna parafráze na film Tři veteráni, že cizinec je našinec. Takže za mě pro tento okamžik všechno. Já myslím, že není dál, co k tomu dodat.
Děkuji.