„Myslím, že je symbolické, že k odhlasování návrhu došlo právě teď, před Vánoci. Téměř každý, kdo kupoval dárek přes internet, měl někdy obavy, zda zásilka dorazí včas. Zvláště, objednával-li něco v zahraničí,“ okomentovala hlasování europoslankyně a stínová zpravodajka návrhu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D). Elektronický obchod v Unii neustále roste, v období let 2013 až 2016 se očekává jeho meziroční nárůst o více než 10 %. Největší nápor zažívají internetové obchody právě v prosinci.
Zpráva volá zejména po zvýšení spolehlivosti a transparentnosti doručovatelských služeb v Evropě, včetně možnosti přeshraničního sledování pohybu zásilky. „Součástí standardního souboru informací o objednávce od obchodníka by mělo být sledování a dohledávání zásilek. V současné době dochází ze strany jednotlivých operátorů k jejich překódování, což zákazníkovi průběžné sledování pohybu zboží prakticky znemožňuje,“ vysvětluje europoslankyně Sehnalová.
Dokument dále navrhuje vznik evropské značky důvěry, která by byla garantem kvality doručovatelských služeb v Evropě. „Zakotvení značky, její rozsah a minimální standardy by měla na základě podrobné analýzy navrhnout Komise. Tato značka by byla nejen garantem kvality a spolehlivosti poskytovaných služeb, ale také zárukou dodržování pracovních a environmentálních standardů,“ uvedla poslankyně, která do zprávy zhodnocení užitečnosti případné značky prosadila.
„Zkvalitnit by se do budoucna mělo i doručování do vzdálenějších oblastí, například na menší vesnice a do pohraničí, odkud lidé často hlásí problémy,“ uvedla dále europoslankyně Sehnalová.
Zpráva chce rovněž řešit i srovnávací portály, které při nakupování využívá stále více spotřebitelů. Ty by měly podle europoslanců respektovat jasná pravidla transparentnosti, srozumitelnosti a nestrannosti.
Odhlasovaná zpráva navazuje na Zelenou knihu Evropské komise o integrovaném trhu doručování balíků pro růst elektronického obchodu v EU. Evropský parlament by ji měl finálně schválit na svém plenárním zasedání v únoru nadcházejícího roku. Zpráva má nezávazný charakter, nicméně napovídá mnoho o budoucím vývoji v sektoru. Komise například již nyní představila akční plán, který má do budoucna vést ke konkrétní legislativě.