MUDr. Olga Sehnalová, MBA

  • Kroměříž
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.02.2015 16:02:04

Kvůli podvodům se stáčením tachometrů interpelovala Olga Sehnalová Komisi

Kvůli podvodům se stáčením tachometrů interpelovala Olga Sehnalová Komisi

Stočený tachometr je při koupi ojetého vozidla na českém trhu stále běžným podvodem. Europoslankyně Olga Sehnalová se proto rozhodla v této věci interpelovat Evropskou komisi.

 Stočený tachometr je při koupi ojetého vozidla na českém trhu stále běžným podvodem. Informace o původu a historii vozidel ukazují, že v České republice bylo přetočeno až 220 000 tachometrů osobních aut, nejčastěji až o 100 000 najetých kilometrů. Prodejci ojetých vozidel navíc ve smlouvách o koupi často uvádějí pasáž, v níž se zříkají odpovědnosti za stav tachometru vozidla, čímž se de facto brání případné reklamaci ze strany spotřebitele. Celkem tak na českých silnicích jezdí zhruba půl milionu ojetých vozidel s přetočeným tachometrem. Europoslankyně Olga Sehnalová se proto rozhodla v této věci interpelovat Evropskou komisi.

Odpověď dostala europoslankyně v minulém týdnu. Podle Komise se kontrola počítadla ujetých kilometrů provádí na základě nové směrnice (2014/45/ES) při pravidelných technických prohlídkách.  Při zjištění manipulace s tachometrem za účelem snížení záznamu o ujeté vzdálenosti nebo zkreslení takového záznamu by měl členský stát viníka odpovídajícím způsobem potrestat. Komise se totiž domnívá, že nabízení služeb spojených s manipulací tachometru nelze považovat za legální činnost.

Nová směrnice také přinese zjednodušení zaznamenávání údajů o vozidlech, jejich registraci a výsledcích pravidelných technických prohlídek. Usnadňuje i postupy provádění technických prohlídek vozidla, kterému byla pozastavena platnost registrace, zjednodušuje postup změny majitele vozidla a výměnu informací mezi státy EU za použití elektronických databází. Členské státy jsou povinny provést tyto změny nejpozději do 20. května 2018.

Systémy proti podvodům existují, ale nejsou propojeny

Proti podvodům se stáčením tachometrů zatím na evropské úrovni neexistuje účinné opatření, nicméně některé členské státy (například Belgie, Nizozemsko a Maďarsko) již údaje z počítadel ujetých kilometrů registrují. V České republice byl na začátku letošního roku spuštěn webový portál ministerstva dopravy, v němž si každý může zkontrolovat změny ve stavu tachometru kupovaného vozidla. Na stránkách www.kontrolatachometru.cz stačí pro přístup k údajům zadat dva údaje z velkého technického průkazu - VIN kód a číslo protokolu poslední technické prohlídky.

"Zavedení tohoto systému je krokem vpřed, přesto však má své limity. Stále například chybí propojení s mezinárodní databází, které by umožňovalo ověřování informací o vozech dovážených ze zahraničí," vyjádřila se poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

K propojení databází na evropské úrovni by měl přispět projekt EUCARIS, který shromažďuje informace o motorových vozidlech na evropské úrovni. V současné době u nás funguje pouze v testovacím provozu, úplný provoz systému by měl být zajištěn od poloviny tohoto roku.

  

Text písemné otázky, kterou europoslankyně Sehnalová interpelovala Evropskou komisi, naleznete na http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2014-011200+0+DOC+XML+V0//CS, odpověď Komise pak na http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2014-011200&language=CS.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama