„Únava řidičů těžkých nákladních vozidel a autobusů stojí za celou řadou tragických dopravních nehod. Pro příklad bohužel nemusíme chodit daleko. Vzpomeňme si na vážnou havárii českého autobusu v Chorvatsku z roku 2012, ke které došlo pravděpodobně v důsledku mikrospánku řidiče,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch, která nové nařízení vítá.
„Řidiči i kontrolní orgány budou on-line vědět, jak jsou na tom s dodržováním pravidel doby řízení a odpočinku. Technologie jdou kupředu a v dlouhodobém horizontu nový systém sníží administrativní zátěž i náklady a pro firmy to bude mnohem pohodlnější,“ dodala pro ČTK europoslankyně Sehnalová. Evropská komise odhaduje, že by nový systém mohl podnikům ušetřit zhruba 500 milionů euro.
„Myslím si, že dohoda představuje dobrou rovnováhu mezi bezpečností silničního provozu a zlepšováním pracovních podmínek řidičů na jedné straně, a ochranou jejich soukromí a osobních údajů na straně druhé,“ uvedla zpravodajka Silvia-Adriana Ţicău (S&D), která rovněž zdůraznila, že by náklady na zavedení nových zařízení měly být co nejnižší. Inteligentní tachografy mají být uvedeny na trh od roku 2018. Do patnácti let by potom měly nahradit stávající digitální a analogové.
Tachografy je podle údajů Komise v Evropské unii vybaveno 9 milionů vozidel a 6 milionů řidičů. Inteligentní tachografy budou obsahovat dvě nové funkce – dálkovou komunikaci pro účely kontroly a záznam lokalizačních údajů. Dálková kontrola by přitom neměla vést k automatickým pokutám, pouze poslouží jako základní přehled o dodržování předpisů. Systém bude automaticky zaznamenávat místo pohybu vozidla jen na začátku a na konci pracovní doby a po překročení třech hodin nepřetržité jízdy. Členské státy musí v dohledné době vybavit své kontrolní pracovníky příslušnou technologií, která je pro obsluhu nového systému nezbytná.