Na evropské úrovni neexistuje k problematice požární bezpečnosti jednotný přístup. V německých školách je například vzdálenost k únikovým východům 10 metrů, v Itálii šestkrát tolik. Se současnou změnou konstrukce budov a materiálů používaných na jejich stavbu se zásadně proměnily také možnosti hasičů, jak s ohněm bojovat.
„Moderní budova neznamená bezpečná budova. Ačkoliv se značně rozšířilo například použití detektorů kouře či požárních postřikovačů, roční počet úmrtí zůstává stále stejný,“ poznamenal Claus Bugge Garn, místopředseda Fire Safe Europe. Doplnil, že chybí dostatek informací o vlastnostech a hořlavosti nových materiálů používaných ve stavebnictví a téměř neexistují výzkumy toxicity dýmu. Ten má přitom na svědomí více obětí než oheň samotný.
„Oheň nejvíce ohrožuje nejslabší oběti - ať už staré lidi, osoby s postižením či děti, které nestihnou utéci včas. Nejvíce lidí umírá ve svých domovech, ačkoliv tam se cítí nejbezpečněji,“ doplnila Brigitte Messerschmidt z Fire Safe Europe.
Možnosti komplexního řešení současné situace prodiskutovali na setkání zástupci Evropského parlamentu členové evropských požárnických organizací, stavebního průmyslu i Evropské komise.