24.05.2012 18:20:00
Švýcarské kvóty - nemůžeme přece jen tak přihlížet!
Švýcarské přistěhovalecké kvóty, které tato alpská země od května zavedla pro občany osmi nových členských států EU včetně Česka, se dnes dostaly i na plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.
Rezoluci proti švýcarským přistěhovaleckým kvótám dnes podpořila naprostá většina europoslanců napříč frakcemi ze všech zemí EU.
Europoslanci se mimo jiné snaží přimět Evropskou komisi k účinné a rychlé protiakci, která by Švýcarsko přiměla kvóty anulovat. Cílem však není uvalení represí: „Namísto zavádění odvetných opatření podporujeme vytváření vhodnějších, účinnějších a flexibilnějších systémů spolupráce, které povedou k dalšímu prohlubování volného pohybu osob,“ uvádí se v rezoluci.
Přesto se však europoslanci nechtějí s existencí kvót smířit a iniciovali proto již citovanou rezoluci. „Český premiér Nečas prohlásil, že s kvótami sice nesouhlasí, nicméně má jen velmi omezené možnosti s tím něco dělat,“ konstatuje europoslankyně Sehnalová a dodává: „Já si naopak myslím, že proti takovým diskriminačním opatřením se musíme ozvat už z principu. Tento odevzdaný postoj pana premiéra prostě nesdílím, a naopak se snažím s tím něco dělat,“ dodává Sehnalová.
Europoslankyně Sehnalová proto podepsala - jako jediná z českých europoslanců - společnou výzvu k akci adresované Evropské komisi.
Europoslancům nicméně nevadí jen kvóty. Protestují i proti dalším zásahům švýcarských autorit do fungování jednotného vnitřního trhu. Vadí jim například opatření, která ztěžují evropským malým a středním firmám podnikání na švýcarském trhu. Výslovně například uvádějí případy, kdy švýcarské orgány zabránily německým a rakouským taxíkům naložit na letišti pasažéry, kteří si je předtím telefonicky objednali.
Švýcarsko sice není členem EU, tvoří ale součást schengenského prostoru a má se státy EU dohodu o volném pohybu osob. Bern kritiku zavedení kvót odmítá a své rozhodnutí obhajuje ustanovením, podle kterého může být mobilita osob omezena, pokud v určitém roce přesáhne počet žádostí o povolení k pobytu nejméně o deset procent průměr za předchozí tři roky.
Od prvního května 2011, kdy se Švýcarsko zcela připojilo k dohodě o volném pohybu osob, vydaly podle vlády místní úřady unijním občanům asi šest tisíc povolení k pobytu. Průměr za předchozí tři roky přitom činil 2075 povolení.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout