Seminář, který se koná v kontextu probíhající české debaty o zrušení nulové tolerance alkoholu, se konal pod záštitou poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové, která jej také zahájila svým proslovem.
“Tolerance alkoholu za volantem naše silnice rozhodně bezpečnějšími neudělá. Počty usmrcených a vážně zraněných takovouto toleranci neobhájí,” zdůraznila na úvod semináře poslankyně.
Rychlá jízda, řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, nevěnování se plně řízení nebo únava při jízdě jsou i nadále hlavními příčinami dopravních nehod v EU. Kvůli požití alkoholu jen v ČR ročně zemře na silnicích 48 osob a dalších 203 je vážně zraněno. Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří kromě chodců a motocyklistů i cyklisté, ročně je jich na českých silnicích usmrceno 44 a 353 vážně zraněno. V rámci celé EU tvoří nejzranitelnější účastníci téměř polovinu obětí dopravních nehod.
Česká republika je v konzumaci alkoholu spolu s Litvou a Lotyšskem na předních příčkách v EU se spotřebou čtrnácti litrů čistého alkoholu na osobu za rok, současně ale v legislativě netoleruje řízení pod vlivem alkoholu. I tak má alkohol podíl na každém desátém úmrtí a v případě, kde je zavinění na straně cyklisty, je to dokonce každá čtvrtá smrtelná nehoda.
Semináře v Poslanecké sněmovně, který organizovalo Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. (CDV) a Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC), se tedy zúčastnili odborníci, kteří se zaměřují na problematiku vlivu alkoholu na dopravní bezpečnost nejen u nás, ale i v Evropské unii.
"Celá EU se zamýšlí, jak zvýšit bezpečnost a omezit do budoucna rizikové faktory, ke kterým jízda pod vlivem alkoholu jednoznačně patří. Evropský i celosvětový trend je zcela opačný než o jakém se nyní diskutuje mezi poslanci a senátory v ČR. Proto věřím, že i dnešní seminář podá pádné odborné argumenty proto, aby se nulová tolerance alkoholu v ČR pro řidiče i cyklisty zachovala," dodala Olga Sehnalová.