Díky této smlouvě české a rakouské zdravotnické záchranné služby budou moci spolupracovat při výjezdech k pacientům v přeshraniční oblasti. V závažných případech bude možno, aby k pacientovi na české straně vyjeli rakouští záchranáři, kteří k němu to mají ze své základny blíže než česká záchranná služba, a naopak.
Takto bude moci být zachráněno více lidských životů, protože pacienti v příhraničních oblastech s horší dojezdovou dobou domácích záchranářů dostanou šanci na rychlejší pomoc. V návrhu smlouvy se zmiňuje, že záchranáři u sebe nebudou muset mít doklady, pokud v rámci zásahu přejedou přes hranice. Smlouva pokrývá i činnost letecké záchranné zdravotnické služby.
V současnosti je takováto spolupráce českých a rakouských záchranářů možná jen při katastrofách a velkých haváriích dle platné smlouvy z roku 1998. Nynější návrh tuto spolupráci podstatně rozšiřuje a přispěje k větší dostupnosti zdravotnických služeb. Tato spolupráce se na české straně má týkat krajů Jihočeského, Jihomoravského a Vysočina, na rakouské spolkových zemí Horní Rakousy a Dolní Rakousy. Smlouva je rámcová a má na ní navázat jednotlivá ujednání o přeshraniční spolupráci mezi kraji v ČR a spolkovými zeměmi v Rakousku, které podmínky spolupráce upřesní.
MUDr Pavel Holík dlouholetý aktivní lékař zdravotnické záchranné služby a odborník v této oblasti k této smlouvě, kterou zpravodajuje v Poslanecké sněmovně, řekl:
„Smlouva je opravdu důležitá a chtěl bych poděkovat české vládě a zejména ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi i ministru zahraničí Lubomírovi Zaorálkovi za sjednání této smlouvy, která umožní zachraňovat lidské života a prohloubí mezilidskou spolupráci v příhraniční oblasti."
Podobná mezinárodní smlouva upravující přeshraniční spolupráci byla sjednána se Spolkovou republikou Německem v roce 2014 a v zájmu udržení jednotných pravidel a podmínek přeshraniční spolupráce byla tato česko-německá smlouva využita jako základ pro jednání s Rakouskem.