V této souvislosti ale připomněl, aby vedení kraje nezapomnělo, že loni se podařilo získat souhlas tzv. přístrojové komise ministerstva zdravotnictví s pořízením magnetické rezonance (MR) v horizontu 3-4 let do Nového Města n. M., Havlíčkova Brodu a Třebíče. MR je další důležitou metodou, nezastupitelnou kromě onkologie zejména v neurologii a ortopedii.
„Vysočina je v dostupnosti MR na téměř posledním místě v Česku. Zrovna o víkendu jsem v havlíčkobrodské nemocnici řešil akutní případ pacienta, který náhle ochrnul kvůli infekci meziobratlové plotýnky. Jeho další léčbu jsem telefonicky řešil s brněnskou nemocnicí, ale tam se hned ptali právě na výsledek magnetické rezonance. Ta je přitom na Vysočině jen v Jihlavě,“ dodává Kaňkovský.
Na jeho dotaz na zastupitelstvu odpověděli hejtman Jiří Běhounek i náměstek Vladimír Novotný, že se připravuje veřejná zakázka na MR v novoměstské nemocnici a zatím to vypadá, že o nákup přístroje v hodnotě 40 milionů by se napůl podělily nemocnice a Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnice. „Jsem velmi rád, že tento příslib - zřejmě poprvé takto veřejně - zazněl. Vím, že hledání peněz pro podporu našich nemocnic není jednoduché, ale chceme-li udržet moderní péči v našich nemocnicích, musí toto patřit mezi jednu z priorit, chtě nechtě,“ doplňuje ortoped havlíčkobrodské nemocnice.
Zatímco Pardubický kraj, lidnatostí srovnatelný s Vysočinou, má tyto přístroje čtyři, Vysočina s jedním přístrojem má čtyřikrát horší dostupnost. A tak nezbývá některým pacientům nic jiného, než za tímto vyšetřením cestovat právě do Pardubic, ale i do Brna či do Prahy, což je pro ně zátěž. Odborníky doporučený standard je přitom dostupnost jednoho přístroje pro 150 tisíc pacientů.
Vít Kaňkovský také na zastupitelstvu požádal vedení kraje o souhrn investic do všech pěti nemocnic od roku 2012, tedy za probíhající volební období – právě kvůli lepšímu zhodnocení toho, se kterými investicemi je třeba v našich nemocnicích v budoucnu počítat.