„To se ale nestalo. Přes opakované žádosti opozice jak v rámci Ústředního krizového štábu, tak na plénu Poslanecké sněmovny a ve zdravotním výboru se projekt chytré karantény zastavil v podstatě v okamžiku, kdy z něj odešla armáda,“ uvádí poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský s tím, že nedošlo k personálnímu posílení hygienických stanic a nedošlo k doplnění potřebného vybavení. Výsledkem je, že hygienici data z bankovních karet ani od mobilních operátorů takřka nevyužívají,“ kritizuje fungování chytré karantény Kaňkovský.
Druhým faktorem, který vláda podcenila, je chování populace. První vlna nákazy COVID 19 měla v České republice velmi mírný průběh. „To v řadě lidí vyvolalo pocit, že vlastně až tak o nic nejde. Po rozvolnění ochranných opatření rychle ztratili opatrnost a nedodržují ani základní ochranná opatření, jako je důsledná hygiena rukou, vyhýbání se místům s velkou koncentrací lidí atd.,“ pokračuje Kaňkovský.
Lidovci kritizují vládu, že výrazně podcenila osvětu lidí jak ohledně hygienických návyků, tak i z hlediska registrace do aplikace e-rouška či mapy.cz, které pomáhají v trasování kontaktů nakažených.
Vláda musí přizvat odborníky z Armády ČR a více testovat!
Podle lidovců je nutné znovu přizvat odborníky z Armády ČR a posílit personálně hygienické služby včetně call center a IT odborníků. Na to musí navázat stejně důležitý krok, kterým je vypracování plánu testování potenciálně nakažených. Po tomto kroku ve sněmovně KDU-ČSL spolu s dalšími stranami volá už více než 2 měsíce. „Stejně jako po revizi Pandemického plánu ČR,“ doplňuje Kaňkovský.
Lidovci trvají na posílení kapacit testování sedm dní v týdnu a také na posílení kapacit odběrových míst a odběrových výjezdních skupin. To vše je nutné i jako příprava na eventuální druhou vlnu šíření nákazy COVID 19. Zásadní jsou také jasná, srozumitelná a kontinuální vyjádření zodpovědných osob. „Není možné, aby se vyjádření během 24 hodin diametrálně lišila, aby si členové vlády či epidemiologové odporovali,“ dodává Kaňkovský.
Systém semaforu je zbytečně složitý
Vláda v pondělí představila tzv. semafor – 3 pohotovostní stupně opatření proti šíření koronaviru. Podle Kaňkovského je nutné stanovit řád v rámci celé ČR, aby postup jednotlivých krajských hygienických stanic byl podle epidemiologického vývoje sjednocen. „Zatím je v tomto ohledu hodně zmatků a postupy se mezi kraji výrazně liší, což vyvolává v lidech pocit zmatku,“ říká Kaňkovský s tím, že ale systém semaforu považuje za zbytečně složitý a pro lidi špatně srozumitelný.
Volby lze zajistit, vláda má několik nástrojů
Kaňkovský, který pracuje jako primář v havlíčskobrodské nemocnici, je přesvědčen, že lze i v současné složité epidemiologické situaci zajistit volební právo a průběh voleb tak, aby byl bezpečný. „Vláda má k tomu nástroje, eventuálně lze ve zrychleném režimu uzákonit korespondenční způsob volby,“ dodává na závěr.