Piráti na místě informují turisty nejen o nevýhodném kurzu ve vybrané směnárně, ale i o tom, jak podvod funguje a na co si mají při výměně peněz dávat pozor. Za deset dní již pomohli stovkám turistů a ušetřili jim peníze v řádu stovek tisíc. Přestože od turistů a lidí, kteří se pohybují v okolí, sklízí Piráti pozitivní zpětnou vazbu, provozovateli směnáren se to nelíbí.
„Když jsme začali blokovat směnárnu na adrese 28. října, od mnoha lidí jsme dostali tip na podobně nepoctivou směnárnu v ulici Karlova. Proto jsme ji taky obsadili a až později jsme zjistili, že obě směnárny mají jednoho majitele. Ten si nyní najal partičku několika mužů, kteří před oběma směnárnami stojí a snaží se nám bránit v informování turistů,“ vysvětluje Pirátka Magdalena Valdmanová, kandidátka do zastupitelstva Prahy 2, která akci proti nepoctivým směnárnám koordinuje.
Zástupci směnárny spolu s najatou ochrankou proti Pirátům používají různé metody, z nichž některé jsou za hranou přijatelného chování: například přivolávání policie 5x denně, vyhrožování, vytlačování tělem či rozbíjení informačních cedulí. „Naším cílem je přimět směnárny, aby přestaly používat klamavé obchodní praktiky. Z našich zkušeností víme, že turisté si v těchto nepoctivých směnárnách vyměňují peníze jen proto, že je zmatou informační tabule a myslí si, že směnárna nabízí úplně jiný kurz. Majitel směnárny se ale namísto nápravy rozhodl nás šikanovat. Jenže tím nás neodradí,“ říká kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib.