Žula je nejčastěji používaným materiálem v pražské dlažbě, jednoduše opracovaný kámen tedy nepředstavuje rušivý prvek v Pražské památkové rezervaci. Cena jednoho kamene je 39 000 korun.
“Účinnost citybloků jako ochrany před teroristickým útokem je sporná. Pařížská ulice není jedinou ulicí, kterou je možné vjet autem na Staroměstské náměstí. Navíc na dalších mnoha místech v Praze, kde se shromažďuje větší počet lidí, také nejsou betonové bariéry. Když ale nemůžeme z důvodu bezpečnosti nevzhledné citybloky odstranit, jsem rád, že je alespoň můžeme vyměnit za esteticky přijatelné žulové kostky, které vhodně dokreslí celé náměstí,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Žulové kvádry mají rozměry 1 x 0,5 x 0,5 metru a jsou inspirovány prvky, které jsou již dnes používány na Mariánském či Václavském náměstí – jsou však delší a provázány tak, aby splnily nároky na bezpečnost. Tyto kvádry by se měly dále objevit například na náměstí Republiky. Kvádry vyrábí společnost Mozis, s r.o., ze žuly z Mrákotína.
„Historické centrum Prahy si ve svém středu nezaslouží nevzhledné betonové bloky, které hyzdily Staroměstské náměstí. Jsem rád, že díky výborné spolupráci s náměstkem Hlubučkem konečně tyto bloky zmizí. Po tom, co se nám podařilo odstranit nevzhledné bloky ze Smetanova nábřeží, je toto další krok směrem ke kultivaci veřejného prostoru Prahy 1,“ uvádí starosta Prahy 1 Petr Hejma.