Pořízení tohoto vybavení bude stát přibližně 96,4 milionu korun. „Vybavení nových prostor logicky a věcně navazuje na generel dostavby a modernizace celého nemocničního komplexu v Příbrami. Cílem je dosáhnout především zvýšené kvality a bezpečnosti při poskytování zdravotnické péče včetně velmi přesného a rychlého stanovení diagnózy a neprodlené zahájení případné léčby“ říká senátor za region Příbram a člen krajského zastupitelstva Josef Řihák, který spolu s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou a ředitelem Oblastní nemocnice Příbram Stanislavem Holobradou uprostřed prázdnin podepsal smlouvu o poskytnutí dotace na výše uvedený projekt.
Na nové vybavení získá nemocnice dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy v možné výši 81,9 milionu korun.
„Díky pořízení a instalaci dalších nových, moderních zdravotnických technologií už obyvatelé z Příbramska nebudou muset za kvalitní a rychlou diagnostikou dojíždět do Prahy, ale najdou tu nejlepší dostupnou péči i ve své domovské nemocnici. Jsem rád, že jsem mohl přispět k tomuto zvýšení kvality zdravotní péče,“ říká Josef Řihák, který spolu s ředitelem příbramské nemocnice Stanislavem Holobradou odpovídá na stejné otázky v dnešním rozhovoru.
Pane senátore, velmi jste podporoval možnost využití peněz z evropských fondů nemocnicích. Myslíte, že 82 milionů korun, které získá příbramská nemocnice, budou využity správně a účelně?
Josef Řihák: „Určitě ano. Peníze půjdou na zdravotnické vybavení, které bude využíváno právě na zlepšení péče o pacienty. To je jednoznačné a je to také hlavním důvodem, proč jsem tuto investici od začátku podporoval.“
Stanislav Holobrada: „Zcela jistě ano. Získané prostředky využijeme na nákup nové přístrojové techniky, zejména v oblasti zobrazovacích metod. Výrazně tím zkvalitníme péči o pacienty diagnosticko-endoskopického centra a dalších pracovišť.“
Součástí nového vybavení má být i CT přístroj. Nemocnice už ho však k dispozici má. Proč tedy kupovat nový?
Josef Řihák: „Byl jsem jedním z těch, kteří podpořili koupi současného přístroje. Je to však už téměř 12 let, a to je poměrně dlouhá doba. Obnova techniky je s ohledem na vývoj medicíny potřebná. A tak je tomu i v tomto případě.“
Stanislav Holobrada: „Vývoj především přístrojové techniky v různých oborech medicíny je velmi rychlý a neustále jde dopředu, zobrazovací metody, ke kterým CT přístroj patří, nevyjímaje. Současné „cétéčko“ je již za svým zenitem a je stále častěji opravováno. To jsou dva hlavní důvody pro pořízení nového přístroje.“
Jedním z oddělení, které dostalo nové vybavení, je i rehabilitace. Bylo to potřeba?
Josef Řihák: „Ano. Péči zdejší rehabilitace jsem po své operaci kolena potřeboval i já. A mohu jen chválit. Ale ani v tomto oboru se zdravotníci neobejdou bez odpovídajícího vybavení.“
Stanislav Holobrada: „Ano. Rehabilitační medicína je jedním z oborů, které byly v minulosti podceňovány, ale v dnešní době doznávají oprávněné důležitosti. Je to oddělení, které pacienty vrací po nemoci či úrazu do běžného života a k tomu je potřeba kvalitní a přitom různorodé vybavení.“
Je podle vás pro nemocnici důležitý dobrý vztah k pacientům? A co byste přáli nemocnici do budoucna?
Josef Řihák: „Ohleduplnost a vstřícnost k pacientům je zcela zásadní. I v dnešní přetechnizované době je lidskost a úcta k druhému stejně důležitá, jako kdykoli jindy. Možná ještě důležitější. A co bych přál nemocnici? Mnoho spokojených pacientů, zaměstnancům pak kvalitní a příjemné zázemí pro jejich odpovědnou práci.“
Stanislav Holobrada: „Co nejlepší vztah k pacientům je pro každou nemocnici nesmírně důležité a platí to i pro tu naši příbramskou. Velmi se snažíme vyjít našim pacientům vstříc a snad se nám to i daří. Nemocnici bych přál hodně spokojených pacientů a kvalitní personál, pacientům bych přál mnoho zdraví a co nejméně naší péče a zaměstnancům příjemné prostředí, hodně