MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • KDU-ČSL
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.05.2015 11:31:00

Jak přitáhnout zahraniční investory

Jak přitáhnout zahraniční investory

Česká republika má bezpochyby všechny předpoklady být zemí, kde stojí za to dělat byznys. Tedy skoro všechny.

Jsme zemí s dlouhou průmyslovou tradicí, schopnou pracovní silou a s potřebnou infrastrukturou. Co nám dlouhodobě kazí u investorů pověst je nevýkonná státní správa a neprůhledné politické prostředí. Důležitými kroky k nápravě jsou zákon o státní službě, zákon o registru smluv, zákon o financování stran, novela zákona o veřejných zakázkách. Samotné zákony sice ještě automaticky neznamenají vyřešení problému, ale přinejmenším nastaví určité prostředí a mantinely.

Za docela zásadní pokládám zákon o financování politických stran. KDU-ČSL prosazuje jeho co nejpřísnější podobu. To znamená omezení výše darů od právnických osob, povinné transparentní účty, zákaz dárcovských DMS, zavedení limitů pro výdaje na volební kampaně. Politické strany se bohužel vzdálily občanům, ztratily jejich důvěru a umožnily tak nástup charismatických vůdců a populistických hnutí. Počátkem všeho zla bylo právě neprůhledné a rozmařilé financování. Velká potřeba peněz spolu se snadnou možností získávat je z pochybných zdrojů způsobila, že strany se dostávaly čím dál víc do vleku a závislosti na tzv. politických podnikatelích. A byznys začal mít navrch nad politikou.

Pro investory je jistě důležitá i novela zákona o investičních pobídkách. Jejím smyslem je zajistit soulad s pravidly pro veřejnou podporu v EU a udržet si v konkurenci s ostatními zeměmi přitažlivost pro zahraniční kapitál. Samozřejmě jsou tu i další faktory: stabilita podnikatelského prostředí včetně daní, omezení byrokracie a nakonec, ale vůbec ne v poslední řadě, rozvoj lidského potenciálu. Zahraničním investicím v oblasti vyspělých technologií prospěje i zvyšování rozpočtu na školství a vědu. Což je priorita vlády i KDU-ČSL. Celkem by včetně evropských zdrojů mělo být na vědu ročně k dispozici kolem 35 miliard. Což by při efektivním nakládání s těmito penězi mělo stačit. Proto připravujeme zcela nový zákon o financování vědy a hodnocení jejích výsledků.

Velký důraz klademe zejména na spolupráci výzkumných institucí s průmyslem a komercializaci vědeckých objevů. Chceme výzkumníky vhodnou motivací přimět, aby se daleko více snažili najít partnery, investory a výrobní firmy, které uvedou jejich nápady do praxe. A rovněž dodají peníze, které už nedodá stát. Jestliže z veřejných peněz jde do vědy, výzkumu a inovací zhruba 1% HDP, tak ze soukromých zdrojů jsou to dnes 2%. Tento podíl bychom rádi zdvojnásobili a přiblížili se tak k zemím, které jsou inovačními lídry.

Nechceme už být pouze montovnou pro cizí výrobky. Chceme prodávat výsledky duševní práce našich lidí a podílet se na tvorbě hi-tech produktů schopných uspět v globální konkurenci. Je pro nás důležité, abychom rozvíjeli v první řadě obory, v nichž můžeme být na světové špičce. Ať už jde o nanotechnologie, software, o řadu oborů fyziky či strojního inženýrství, lékařské vědy, biochemii, genetiku, vývoj léků...

Jak tedy udržet zahraniční investory a přilákat nové? Shrnul bych to do tří slov: musíme být transparentní , efektivní , chytří. Chceme být zemí s transparentním politickým prostředím, s efektivní veřejnou správou, investující do chytrých technologií. Jak prosté. Teď to jen zařídit...

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama