MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • KDU-ČSL
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.02.2016 18:41:00

Spolupráci s Čínou chceme posílit především v aplikovaném výzkumu

Spolupráci s Čínou chceme posílit především v aplikovaném výzkumu

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek se dnes ve Strakově akademii setkal s velvyslankyní Čínské lidové republiky v ČR Ma Kequing.

Hlavními tématy jednání byly možnosti prohloubení spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoji nových technologií nebo problematika ochrany autorských práv ve výzkumu a inovacích. Vicepremiér Bělobrádek diskutoval s čínskou velvyslankyní také o větší spolupráci mezi oběma zeměmi v evropských programech typu Horizont 2020, Erasmus nebo EU-China Research and Innovation partnership.

Vyšší mezinárodní zapojení českého výzkumného a vývojového prostředí je ostatně jedním z klíčových cílů aktualizované Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací, kterou minulý týden schválila vláda. „Pokud chceme zvýšit kvalitu výzkumu a inovací, musíme je vystavit zahraniční konkurenci. Česká republika investovala v několika posledních letech desítky miliard korun do nových výzkumných center, která musí prokázat svou životaschopnost, jsou otevřena mezinárodní spolupráci a čínské vědecké instituce představují dobrou příležitost,“ uvedl Bělobrádek. Zároveň připomněl, že podmínkou úspěšné spolupráce pro český výzkumný sektor je také ochrana a využívání autorských a dalších ochranných práv k dosaženým výsledkům společných projektů.

Jednání se dotklo také výsledků strategického dialogu EU – Čína, který definoval několik hlavních témat aktuálních i pro Českou republiku. V současné době s Čínou spolupracují české výzkumné instituce především v oblasti zemědělství (šlechtění nebo ochrana rostlin), v geologii, astronomii, biologii, medicíně nebo strojírenství. „Nově vybudovaná výzkumná centra mohou čínské straně nabídnout své kapacity v oblastech energetiky, materiálovém výzkumu, biotechnologiích nebo nanotechnologiích,“ doplnil po jednání Bělobrádek.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama