Právě učitelé jsou lidmi, kteří vidí české školství zevnitř a jejich každodenní kontakt se žáky a studenty je nenahraditelný. I to je důvod, proč by mělo ministerstvo školství vzít jejich výtky vážně a zabývat se jimi. Musím zároveň připomenout, že ČSSD na většinu bodů z desatera upozorňovala a představila alternativní návrh - tzv. Zelenou knihu - která problémy českého školství aktivně řeší.
Klima na českých školách je dlouhodobě velmi špatné a to se samozřejmě odráží na výkonech studentů a stále se snižující úrovni českého školství. Ač ČSSD na problémy a nedostatky uvedené v desateru pravidelně upozorňovala, ministerstvo tuto kritiku nebralo vážně a pokračovalo ve své chaotické politice školství.
Kritizovali jsme jak státní maturity, tak plošné testování žáků 5. a 9. tříd základních škol. Zároveň jsme ovšem přicházeli i s alternativními návrhy, jak má vláda danou problematiku řešit např. návrh na nový způsob výuky matematiky, alternativy čerpání prostředků EU pro oblast školství či návrhy podpory učňovského školství. Osobně jsem o těchto návrzích informoval jak exministra Josefa Dobeše, tak současného ministra školství Petra Fialu. Ministerstvo však ani na jeden z našich návrhů nereagovalo. Snad tato výzva odborníků z praxe konečně otevře současné vládě oči a ta konečně začne řešit katastrofální situaci ve školství.
Vládě totiž v oblasti školství chybí ucelená koncepce. Školství je od dob pravicových vlád dlouhodobě podfinancováno a problémy řeší nahodile. Vláda navzdory svým proklamativním prohlášením, jak je vzdělání pro ni prioritou, se ke školství chová vyloženě macešsky.
Není již dále možné, aby české školství bylo zmítáno v takovémto chaosu, kdy co ministr, to diametrálně odlišná koncepce, která ještě než je zavedena, tak je rušena dalším ministrem ze stejné vlády. ČSSD vyzývá vládu k jednání u kulatého stolu, za který zasednou zástupci všech parlamentních stran, vlády i opozice a přizváni budou nezávislí odborníci z řad pedagogické veřejnosti.
Cílem tohoto Národního kulatého stolu bude seriózní debata nad směřováním českého školství a příprava národní strategie, která se nebude měnit podle toho, jak se který ministr vyspí. Vyzývám tedy ministra Petra Fialu a zástupce parlamentních stran: pojďme se společně dohodnout na několika zásadních strategických krocích, které budeme v oblasti školství ctít napříč politickým spektrem!
Je pravdou, pane ministře, že se neshodneme zajisté na všem, například zavedení školného či zápisného na veřejných vysokých školách je pro ČSSD zásadně nepřijatelné, ale pevně věřím, že naším společným zájmem je vyvést české školství z této krize a k tomu Vám jako konstruktivní opozice nabízíme pomocnou ruku!