ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.08.2010 18:49:34

Jsme na tom tak zle, abychom nechali zdecimovat resort vnitra?

Jsme na tom tak zle, abychom nechali zdecimovat resort vnitra?

Řeč na 3. schůzi Poslanecké sněmovny PČR, 10. srpna 2010.

Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, vážení páni ministři, kolegyně a kolegové. Dovolte mi, abych i já přidal několik slov do této diskuse. Budu se snažit, aby má slova byla věcná, nikoho neurážela. Já jsem si všiml, že dnes diskuse se nese již v jiném duchu, než bylo tady v minulosti zvykem, a jsem tomu velmi rád. Trošičku mě zarazil přístup vlády, který nereaguje ani na zjevné otázky, ale věřím, že vzhledem k tomu, že pan premiér nám sdělil, že chce s opozicí komunikovat, na konci dojde k jakémusi shrnutí a k zodpovězení alespoň zjevných otázek, které zde byly položeny. Já sám se budu snažit zeptat na velmi konkrétní věci pana ministra vnitra a pana ministra dopravy.

Někteří z vás si mohou pamatovat dobu, kdy já jsem se jako ministr vlády Jana Fischera ucházel o důvěru této Sněmovny. Tenkrát jsem pochopil, že se vždy nediskutuje pouze a jenom o programovém prohlášení vlády, ale že někteří poslanci tuto diskusi využívají i ke kritice kroků, tenkrát to byla kritika kroků ministra vnitra, tedy mne, a kroků jak skutečných, tak kroků domnělých. Já to dneska nechci nikomu oplácet, já bych naopak, protože se možná hodí, abych se vyjádřil k činnosti vlády za poslední měsíc, alespoň stručně, chtěl dva ministry pochválit.

Není žádným tajemstvím, že jsem vždy za jednu z hlavních příčin špatného stavu v objasňování korupce v našem státu považoval a i nadále považuji špatnou spolupráci policie a státního zastupitelství. Proto vítám stanovisko pana ministra Pospíšila, který otevřeně hovoří o velkých personálních změnách na Nejvyšším státním zastupitelství. Já budu panu ministrovi přát, aby se mu tento bohulibý záměr podařilo ve vládě prosadit a budu mu přát také šťastnou ruku při novém výběru.

Chtěl bych rovněž poděkovat panu ministrovi vnitra za to, že policie již za jeho působení dokončila operaci vedoucí k dopadení uprchlého Tomáše Pitra. Vím, že ministr do operativní práce policie nezasahuje, nedělal jsem to já a předpokládám, že to nedělá a ani nebude dělat pan ministr John. A přesto si dovedu představit, že v případě, že by do křesla ministra vnitra opět usedl pan Ivan Langer, celá akce zdaleka nemusela skončit tak dobře, jak skončila. A budu věřit, že i resort spravedlnosti udělá vše pro to, aby tato mnohaměsíční snaha špičkového útvaru policie byla nakonec korunována úspěchem.

A teď již k tomu, co by mělo být podle mého názoru jádrem této diskuse. Napřed mi dovolte několik vět k vládnímu prohlášení, k tomu, co je v tomto dokumentu věnováno boji proti extrémismu.

Já jsem k mému velkému překvapení v tomto dokumentu nalezl větu: "Se znepokojením sledujeme rostoucí projevy extrémismu a zavazujeme se přijmout rázná opatření k jejich eliminaci. "

Chtěl bych vládu upozornit na velmi pozoruhodný fakt. Za posledních 14 měsíců mého působení na ministerstvu a obecně působení vlády Jana Fischera došlo k nejvýraznějšímu potlačení extrémistických hnutí v dějinách samostatné České republiky. Došlo k dezintegraci mnoha zločineckých skupin, k vyšetření řady závažných trestných činů, např. žhářského útoku ve Vítkově, a v neposlední řadě došlo k rozpuštění Dělnické strany.

Proč zde o tom hovořím? Proto, že vůdčí osobností a symbolem tohoto boje byl můj první náměstek plukovník Jiří Komorous, který se bohužel této problematice nebude moci na ministerstvu již dále věnovat. Ne, já nechci zpochybňovat právo pana ministra vybírat si své podřízené, byť mně toto právo bylo trvale upíráno, ale chci upozornit na závažný problém. Pane ministře vnitra, nedopusťte, aby se opakovalo to, čeho jsme byli svědkem v letech 2007 a 2008, kdy neofašistická hnutí zažila skutečný rozmach vrcholící známým pochodem Janovem v březnu 2009. Prosím, využijte potenciál, který na Ministerstvu vnitra vznikl a který jsme využívali v boji proti tomuto celospolečenskému zlořádu.

To, co mne v programovém prohlášení vlády vyloženě zklamalo, je prostor a formulace věnované boji proti korupci. Téměř celá strana označená jako Boj proti korupci má se skutečným bojem proti tomuto fenoménu skutečně společného jen velmi málo. Většina textu je v duchu langrovského průhlednost - prevence - postih a jen opakuje to, co v této zemi způsobilo katastrofální úpadek vnímání práva a spravedlnosti v letech 2007 a 2008.

Symbolem aplikace pravidla průhlednost - prevence - postih se stala pro občany České republiky kauza Čunek.


Chci se tedy zeptat pana ministra vnitra. Před volbami jste říkal, že plně podporujete můj protikorupční balíček s tím, že vy byste navrhoval opatření ještě daleko radikálnější. Chtěl bych připomenout, že balíček byl nakonec společnou snahou poslanců a senátorů ODS a TOP 09 definitivně zamítnut Senátem Parlamentu České republiky. Kde tedy v programovém prohlášení nalézáte onen radikální boj proti korupci? Já jsem vládní prohlášení četl velmi pozorně a místo institutu korunního svědka jsem nalezl formulaci: Vláda se zasadí o zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného (korunního svědka) tak, aby bylo možné zejména v závažných případech organizovaného zločinu zajistit ve výjimečných případech i úplnou beztrestnost. Jinými slovy - z korunního svědka vláda zcela rezignovala a přistoupila na onen "blafák" Topolánkovy vlády, která se snažila zaměňovat spolupracujícího obviněného s korunním svědkem. Upozorňuji vás, pane ministře, že se jedná o něco zcela, ale skutečně zcela jiného. Ptám se vás, pane ministře vnitra, pokud dojde k osvědčenému scénáři a institut korunního svědka nebude touto vládou a tímto parlamentem nakonec přijat, bude to důvodem pro vaši stranu a pro vás osobně, abyste ukončil koaliční spolupráci - podotýkám, že tento institut patřil mezi pilíře vašeho volebního programu - nebo jste už zcela rezignovali na vámi deklarovaný boj s korupcí?

Dalším hitem předvolební kampaně strany Věci veřejné byli agenti provokatéři. Návrhy byly tak radikální, že i já, který jsem obecně podobným návrhům velmi nakloněn, jsem tentokrát pochyboval o jejich realizovatelnosti. Co z těchto radikálních slibů zbylo? V prohlášení čteme: Vláda zavede institut testu spolehlivosti pro další osoby působící v orgánech veřejné moci. Takže z agenta provokatéra se staly testy spolehlivosti.

Vážený pane ministře vnitra, já skutečně upřímně věřím, že vy osobně máte zájem bojovat s korupcí v tomto státě. Programové prohlášení vaší vlády ale hovoří o pokračování toho, co tady prováděli lidé, které vy tak rád prohlašujete za dinosaury. Prosím vás, abyste nezapomněl na vaše sliby dané našim občanům.

Poslední problém, který bych zde chtěl zmínit, je problematika rozpočtových škrtů. Oceňuji dobrý marketingový tah pravicových stran, které rozšířily po této zemi strach z krachu naší země. Nehledě na fakta, lidé uvěřili tomu, že jsme v podobné situaci jako Řecko nebo Maďarsko. Politicky z toho pak profitovali ti, kteří nepřiměřeným snížením daní této zemi způsobili největší deficit v jejích dějinách. Nicméně to je minulost. S potěšením jsem si přečetl, že vláda eliminuje degresi údajně z příjmů fyzických osob nad stropy sociálních a zdravotních odvodů do roku 2012. To je jistě správný a progresivní krok, ale ptám se ministrů, kteří reprezentují stranu Věci veřejné v této vládě: Pánové, kde jsou vaše předvolební sliby na zvyšování sazby daně z příjmů fyzických osob, o které pan ministr vnitra hovořil ještě včera v televizi v Událostech a komentářích? Kde je navyšování příjmů státu na úroveň alespoň se blížící úrovni běžné ve vyspělých zemích? Chcete, aby resorty, které řídíte, byly programově decimovány?

Ptám se ministra dopravy: Pane ministře, skutečně zastavíte rozestavěné stavby dálnic? Víte, ve Fischerově vládě jsme o tom problému velmi intenzivně diskutovali několikrát. Nakonec jsme se vždy rozhodli, že tento krok by přinesl obrovské náklady, obrovské hrozby arbitráží. Nikdy jsme k němu nepřistoupili. Je samozřejmě rozumné v době krize nezačínat stavby nové, ale je něco úplně jiného zastavit stavby - zastavit, konzervovat a odškodnit firmy, které staví stavby již rozestavěné. To je možné dělat v rozpočtové situaci Řecka, ale tomu jsme přece na míle vzdáleni. Pane ministře, nenechte, prosím, poškodit váš resort a tuto zemi zastavením a zakonzervováním staveb, které budete muset dříve či později stejně dostavět, a mnohem dráž, než by tomu bylo dnes.

Dne 12. 8. 2009 vydal tehdejší místopředseda ODS Ivan Langer tiskovou zprávu. Dovolte mi nyní, abych z ní krátce citoval. Podotýkám, že je stále ještě na stránkách www. ods. cz. Cituji: Ministr Pecina snížil počet policistů o 2000, aniž by tomuto rozhodnutí předcházela odborná a politická diskuse. O tomto rozhodnutí nebyl informován ani Parlament České republiky, ani zástupci obcí a krajů. Rozhodnutí ministra Peciny snížit počet policistů přímo ohrožuje činnost policie, neboť tím byl ze dne na den krácen i rozpočet o jednu miliardu korun.

Ne, nebojte se, nestal jsem se přes noc fanouškem Ivana Langra. On si svá slova navíc vymyslel. Já jsem se snažil rozpočet policie držet v intencích, v jakých byly v předchozím roce a žádná místa policistů jsem nezrušil. Nebyla pouze profinancována místa policistů, kteří odešli právě za vlády Ivana Langra. Ale opakuji, že bývalý místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra a expert na problematiku bezpečnosti měl již před rokem za to, že snížení počtu policistů o 2000, snížení rozpočtu policie o jednu miliardu bez diskuse na půdě parlamentu a se zástupci obcí a krajů ohrozí činnost policie. Dnes hovoříme o úsporách v řádu 5 miliard, slyšel jsem už i vyšší čísla, a snižování počtu policistů o mnoho tisíc mužů.

Ptám se tedy ministra vnitra: Pane ministře, myslíte, že jsme na tom tak zle, abychom nechali zcela zdecimovat resort vnitra? Skutečně propustíte tisíce policistů nebo hasičů? Budou povodně, které ještě dnes probíhají, s jejichž následky se budeme ještě nějakou dobu potýkat, budou tyto povodně ty poslední, při kterých byl integrovaný záchranný systém schopen účinně a rychle reagovat? Pane ministře, za ministra Langra odcházelo ročně od policie až 7 tisíc mužů. V rámci takzvaného odstraňování generačního špuntu přišla policie o nejzkušenější muže. Po roce stabilizace je zde opět nebezpečí propouštění.

Pane ministře, prosím, zastaňte se svých mužů, nedopusťte, prosím, devastaci systémů budovaných v naší zemi desítky let. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad ČSSD.)
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama