Není se čemu divit, 40 % obyvatelstva EU dnes nemá dostatečnou úroveň digitálních dovedností a současně více než 40 % zaměstnavatelů hlásí, že jen těžko hledá lidi se správnými dovednostmi pro růst a inovace.
Ani další údaje nejsou příliš povzbudivé. Téměř 70 milionů Evropanů nemá požadované dovednosti v oblasti čtení a psaní a ještě mnohem více jich nemá dostatečné početní a digitální dovednosti. Pracovní trh se totiž velmi rychle mění. Je mnohem globálnější a dynamičtější, vyvíjí se jeho struktura i nároky. S průmyslem 4.0 přichází také nové požadavky na modernizaci, inovaci a digitalizaci. V horizontu deseti let bude 90 % všech pracovních míst potřebovat určitou úroveň digitálních dovedností.
Komise chce zlepšit uznávání dovedností na místní, národní i evropské úrovni, od škol a univerzit až po trh práce. K tomu všemu má sloužit návrh 10 opatření, která by měla být uvedena do praxe během příštích dvou let.
Návrh komise nyní míří k projednávání do Evropského parlamentu, kde budu jeho hlavní zpravodajkou. Již v loňském roce přijal Evropský parlament mou zprávu o slaďování dovedností s požadavky trhu práce, ze které Evropská komise při vytváření Nové agendy dovedností také částečně vycházela.
Je zřejmé, že zaměstnanost je pro budoucnost prosperující Evropy důležitá a jsem ráda, že jí evropské instituce věnují náležitou pozornost. Společně s digitalizací vznikají na trhu práce nové zajímavé profese, i když mnoho původních profesí zase postupně zaniká.
Důležité je, aby novinky a změny byly pro naši ekonomiku příležitostí a výzvou, na kterou budeme připraveni.
Psáno pro blog.idnes.cz