„Iniciativu paní europoslankyně podporuji a vítám. Řada států Evropské unie, a Česká republika není výjimkou, se potýká s nezaměstnaností absolventů a mladých lidí obecně,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš a dodal, že důvodem je často právě nedostatek praxe, kterou zaměstnavatelé požadují. Svá slova podpořil i konkrétní nabídkou stáže na ministerstvu financí, o kterou se mohou až do konce ledna 2015 zájemci ucházet prostřednictvím webového portálu www.procbyne.cz. „Na stážistu se moc těším. Vždyť i státní správa potřebuje mladé schopné lidi,“ vzkázal ministr Babiš.
Princip projektu spočívá v propojení studentů s nejlepšími českými podnikateli, firmami a institucemi. Po dobu dvou týdnů se mohou zájemci dostat do blízkosti těch, které obdivují, a zkusit je stínovat, ptát se jich a nechat si od nich poradit. Nebo si vyzkoušet řemeslo u mistrů oboru, pracovat v akademickém prostředí či se starat o filmové hvězdy festivalu. „Projekt se setkává s velkým zájmem i v zahraničí, proto plánujeme jeho postupné rozšíření do zemí EU. Již letos pošleme jednoho zájemce na stáž k vinařům do Itálie,“ plánuje M. Dlabajová. Stáže pro mladé lidi ve věku od 18 do 25 let nabídl pro letošní rok třeba i unikátní Truck Sraz Zlín, Třinecké železárny, hotel Thermal Karlovy Vary, Agrofert, Kovárna Viva nebo Státní fond kinematografie.
„Projekt financuje moje kancelář a Aliance liberálů a demokratů pro Evropu. Účast v projektu je pro zájemce do 25 let bezplatná,“ doplnila M. Dlabajová. Stážista si musí v rámci přiděleného příspěvku sám zajistit dopravu, ubytování a stravování a vést si „deník stážisty“. Po úspěšném absolvování stáže získá speciální certifikát a o své zkušenosti se podělí se svými vrstevníky na projektovém blogu.
Téma zaměstnanosti, resp. spíše nezaměstnanosti, patří podle autorky projektu v nynější post-krizové Evropě k tématům zcela zásadním. „Dotýká se nejen efektivnosti ekonomického výkonu a funkčnosti trhu práce, ale představuje také velmi palčivý sociální a mentální problém,“ domnívá se M. Dlabajová.
Podle údajů Eurostatu činila v EU míra nezaměstnanosti na konci listopadu 2014 přesně 10 %, o rok dříve to bylo o 0,7 procentního bodu více. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla vykázána v Řecku s 25,7 % a Španělsku s 23,9 %. Česká republika se řadí mezi tři země s vůbec nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU (podle srovnatelných dat 5,8 % společně s Maltou), lépe je na tom jen Německo (5 %) a Rakousko (4,9 %). Vážnost situace dokládá úroveň nezaměstnanosti mladých v jižních státech Evropy: Španělsko 53,5 %, Řecko 49,8 %, Chorvatsko 45,5 %, Itálie 43,9 %. „Mladá generace má být nositelem budoucí ekonomické prosperity. V případě zemí, kde je každý druhý mladý člověk bez práce, je zřejmé, jaké vyhlídky tito lidé mají,“ okomentovala nejnovější statistické údaje Martina Dlabajová. Jak dodala, ani relativně příznivá situace v ČR by nás neměla vést k domněnce, že tento problém u nás neexistuje. „Chybějící propojení vzdělávacího systému od reálných potřeb firem a institucí komplikuje uplatnění absolventů škol na trhu práce. Projekt PROČBYNE chce posilovat u mladých lidí zodpovědnost, kreativitu a podporovat jejich snahu zaujmout firmy už v průběhu studia,“ dodala M. Dlabajová.