„Mnoho lidí, které jsou v tomto momentě mimo zdravotnictví, mají zájem zapojit se do zdravotnického systému a pomáhat. Tím však musí překonávat překážky, které jim nynější systém nastavuje a přicházejí o svůj plat. Takže ve chvíli, kdy se zapojí, čekají dlouhé měsíce, než jsou za své služby vyplaceni. Do dnešního dne nebyla proplacena práce ani těm, kteří pomáhali už při jarní krizi,“ objasňuje situaci Vít Rakušan.
Dosud platná šestiměsíční lhůta na vyplacení je tedy pro dobrovolné zdravotníky nepřijatelná, ocitli by se tím několik měsíců bez příjmů. Návrh proto počítá s proplácením odměn každý měsíc tak, aby suplovaly jejich pravidelný příjem. Zároveň ministra Blatného vybízí k využití této změny zákona jako základ vládního návrhu, jenž by mohl být projednán při zkráceném jednání v rámci legislativní nouze.
„Jedná se o jednoduchou úpravou, která umožní rychlý nástup pracovníků a jejich zasloužené ohodnocení. Víme, že je to nápor na státní rozpočet, ale zásadní nyní je, aby bylo umožněno kvalitní fungování českého zdravotnictví. Náš návrh podpořili také poslanci Pirátů, poskytli jsme ho v kompletní podobě i ministru zdravotnictví a doufáme, že si ho on i vláda vezmou za svůj, což výrazným způsobem urychlí jeho přijetí,“ dodává předseda hnutí.
Předseda Vít Rakušan zároveň vyzval všechny občany, aby se zapojili do společné akce 17. listopadu ve 20 hodin, kdy se bude symbolicky cinkat klíči za ocenění odvahy a odhodlání lidem v první linii, kteří v posledních měsících hájí svobodu v podobě v jaké ji známe.