05.04.2011 13:51:00
Izolace není v našem národním zájmu
Petr Nečas odmítl, aby se ČR podílela na Paktu plus pro euro. Navíc projevil malou informovanost o tom, o čem se nyní v Evropské unii jedná a rozhoduje.
Na právě proběhlém summitu, který se v březnu vždy výhradně věnuje ekonomickým záležitostem Evropské unie, byl přijat komplexní soubor opatření, která mají být adekvátní reakcí na současnou ekonomickou krizi. V oficiálních závěrech summitu se tak můžeme dočíst o provádění tzv. evropského semestru, o nutnosti provádět strukturální reformy podle strategie Evropa 2020, o posílení správy ekonomických záležitostí v podobě šesti legislativních návrhů Evropské komise, o posílení mechanismů stability pro eurozónu a o Paktu plus pro euro. Jedná se tedy o významné, vzájemně provázané body současné evropské agendy, o kterých nejenže česká vláda vůbec nehovoří a už vůbec se o nich nevede debata na plénu Poslanecké sněmovny, ale i svým přístupen dokazuje, že kvůli neinformovanosti vše podivně zjednodušuje. Lze tak soudit podle názoru pane premiéra, když hovoří "o záchranném mechanismu pro zadlužené a o Paktu jako o protislužbě nezadluženým od těch zadlužených".
Realita je skutečně mnohem složitější. Nyní je na evropské agendě tolik legislativních návrhů, že členské státy EU jsou v pohotovosti, intenzivně analyzují všechna opatření a bojí se představy, že by mohly být na nějakém jednání nepřítomné a nemohly ovlivnit tato jednání. Proto se Paktu plus pro euro účastní 23členských zemí a v bruselských kuloárech se již hovoří o tom, jak na příštím summitu budou země, které se neúčastní, vykázané z místnosti a jak na to budou asi reagovat. Švédsko už reaguje nyní, když se snaží zajistit si politický mandát pro připojení se, a Velká Británie, i přes své specifické postavení, doma zažívá velmi vážnou debatu o svém upadajícím vlivu.
To, že Česká republika stojí zcela na periferii a zcela bez zájmu o evropské dění svědčí i skutečnost, že před tímto důležitým klíčovým summitem sepsalo 9 členských zemí, z nichž řada není v eurozóně, dopis Evropské komisi, ve kterém chtělo demonstrovat svůj zájem o ekonomický osud Evropské unie tím, že navrhlo věnovat více pozornosti i dokončení jednotného vnitřního trhu či dokončení jednání WTO v Dohá, a to samozřejmě vedle nutné stabilizace eurozóny. Česká republika se ale opět nepřidala, takže téměř jako jediná členská země (vedle Maďarska) nepodepsala ani tento dopis, ani se nepřidala k Paktu.
Mám proto velmi vážné obavy o osud České republiky a jejího postavení v Evropské unii. Jsem toho názoru, že směr současné vládní politiky vůči Evropské unii narušuje nejen naše partnerské závazky a důvěryhodnost České republiky vůči našim partnerům v Unii, ale také dochází k devalvaci českých ekonomických zájmů. Lehkomyslnost premiéra Nečase vyjádřená jeho přesvědčením, že "posilování původních principů volného trhu EU je nejlepším příspěvkem pro stabilitu eura" a že žádná dvourychlostní Evropa nevzniká, je proto na pováženou. V evropském tisku se nepíše o ničem jiném. Toto nebezpečí tu skutečně reálně existuje a o volném trhu bez jakékoliv regulace jako zázračném léku již nikdo nehovoří.
Evropskou unii nyní čeká složité období, bude se rozhodovat o řadě důležitých opatření, která by měla zajistit prosperitu, růst a konkurenceschopnost jednotlivých členských zemí. Jak prohlásila kancléřka Angela Merkelová těsně po evropském summitu: "Máme hodně domácích úkolů, jak doma, tak i v Evropské unii. A nejdůležitější bude politická podpora". Česká vláda ale radši dala přednost tomu, aby byla v Evropě vnímána jako nezodpovědný, euroskeptický partner, na kterého nelze spoléhat a od kterého nelze čekat žádnou podporu. S tím Česká strana sociálně demokratická nemůže souhlasit a skutečně je na místě obava, že důsledky tohoto rozhodnutí na sebe nenechají dlouho čekat.
Zdroj: připraveno jako článek pro Lidové noviny
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout