Konec koaliční vlády ODS a TOP 09 otevírá nyní cestu k rozpuštění Poslanecké sněmovny a novým volbám. O podobě nové vlády by neměly rozhodovat zákulisní obchody a lanaření nezařazených poslanců v Poslanecké sněmovně, ale pouze demokratické rozhodnutí občanů v rychlých volbách do Poslanecké sněmovny.
ČSSD nepodpoří pokus ODS a TOP 09 obnovit vládu pravicové koalice. Taková vláda již nemůže mít žádnou politickou legitimitu. Podstatou skandálů, zatěžujících vládu totiž nebyla jen osoba předsedy vlády, ale těsné a dlouholeté propojení nejsilnější vládní strany – ODS s politickými podnikateli, tzv. kmotry.
V žádném případě to není tak, že odešel „špinavý“ Petr Nečas a zůstala tu „čistá“ ODS. Lidé jako Rittig, Janoušek, Hrdlička, kteří se nyní ocitají v hledáčku policie, ale i pánové Oulický, Novák, Dlouhý, Jurečko, Zátorský a další ovlivňovali a ovlivňují Občanskou demokratickou stranu. Skandály těchto lidí dříve nebo později doženou každou vládu, v níž by byla ODS přítomna. Nová vláda ODS a TOP 09 by se navíc nutně musela opírat i o stranu Lidem, kterou nikdo nevolil a která vznikla jako „béčko“ ODS rozpadem Věcí veřejných.
Bilance pravicových vlád po roce 2006 je v naší zemi krajně neúspěšná. Pravice zdvojnásobila zadlužení země, provedla řadu chaotických reforem, které zhoršily fungování státu, její politika dostala Českou republiku do nejdelší recese v historii a vytvořila rekordní nezaměstnanost. Není žádný důvod, proč by měly být neúspěšné pravicové strany znovu pověřeny sestavením vlády. Zejména v situaci, kdyby jediným motorem její podpory byl strach pravicových poslanců z rozhodování občanů v nových volbách.
ČSSD navrhuje jako řešení současné situace rozpuštění Poslanecké sněmovny na základě usnesení alespoň 120 poslanců. V tomto směru povede nyní jednání s parlamentními stranami i prezidentem republiky.