Za pozornost stojí fakt, že se nám daří snižovat dlouhodobou nezaměstnanost. Oproti květnu klesl počet uchazečů, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 5 119 osob. V meziročním srovnání je jejich počet nižší o více než 47 tisíc. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů na celkovém počtu nezaměstnaných se meziměsíčně snížil o 0,2 %, meziročně pak o 4,1 %.
Rekordní hodnoty hlásí i regiony, ve kterých bývá nezaměstnanost nejvyšší. Například na Ústecku, kde jsem dnes na pracovní návštěvě, evidoval ÚP ČR nejvíce volných míst od ledna 2001 – celkem 7 587. Tvorbě nových pracovních míst prospívá ekonomická politika vlády zaměřená na ekonomický růst, zejména růst průmyslové výroby a také sezónní práce.
Naše opatření zaměřená na posilování kapacit Úřadů práce a aktivní politiky zaměstnanosti se ukazují jako účinná. Úspěch mají především veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa a intenzívní práce s uchazeči. V případě veřejně prospěšných prací není důležitá vysoká kvalifikace či výborný zdravotní stav. Zároveň ale umožňují dlouhodobě nezaměstnanému uchazeči, aby si oživil nebo získal pracovní návyky, a po jejich skončení snáze našel stálou práci.
Vláda také pravidelně zvyšuje minimální mzdu a platy ve státním sektoru a podporuje růst mezd i v soukromém sektoru. Lidé tak mají nejen spravedlivější podíl na lepších výsledcích svých firem, na nichž se podílejí, ale i vyšší motivaci pracovat a hledat nové zaměstnání. Vláda také účinně řeší případy regionálních ztrát pracovních míst, kde se významné podniky dostaly do potíží a propouštějí své zaměstnance a přijímá opatření na jejich nové začlenění do pracovního procesu.
Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR