Premiér Bohuslav Sobotka při své druhé oficiální zahraniční cestě navštívil Polskou republiku. Společně s premiérem Tuskem jednali o česko-polské spolupráci v rámci Visegrádské čtyřky i celé EU, propojení energetického trhu a jeho bezpečnosti a rozvoji dopravní infrastruktury. Premiéři obou zemí se také zabývali problematikou stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji a ve Slezsku.
„Česko a Polsko mají velmi dobré sousedské vztahy a nová vláda chce v této spolupráci pokračovat. S premiérem Donaldem Tuskem jsme diskutovali o klíčových bilaterálních tématech, jako je propojení energetického trhu obou zemí a jeho bezpečnost, rozvoji dopravní infrastruktury a plánu na zlepšení špatného ovzduší,“ řekl na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka.
Premiéři jednali také o aktuální situaci na Ukrajině a společném postupu v rámci Visegrádské skupiny, Evropské unie i NATO.
„Česká vláda se zasazuje o koordinovaný postup vůči situaci na Ukrajině, a to v rámci Visegrádské skupiny i celé Evropské unie a NATO. Stejně jako pro Polsko je i pro českou vládu nepřijatelné porušení suverenity Ukrajiny, mezinárodních dohod, a požadujeme diplomatické řešení situace při udržení územní celistvosti země,“ konstatoval premiér Sobotka.
Na začátku své pracovní cesty uctil položením květin u památníku předseda vlády Bohuslav Sobotka památku Ryszarda Siwiece, první živé pochodně ve východním bloku, na jehož čin ze září 1968 později v Československu navázali Jan Palach, Jan Zajíc a další, kteří tak protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy.
Se svými polskými protějšky se ve Varšavě setkali také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Antonín Prachař, ministr životního prostředí Richard Brabec a státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza.
V rámci dobrých vztahů budou obě země pokračovat také ve vzájemném, úzkém dialogu. Premiér Bohuslav Sobotka proto pozval polskou vládu ke společnému jednání do České republiky, které by se mělo uskutečnit v 2. polovině letošního roku.