Sobotka to uvedl na twitteru. Oba politici se potkali na okraj konference OSN o klimatických změnách.
"Norskou premiérku jsem v Paříži požádal o bilaterální jednání, měli jsme možnost projednat nejen dosavadní rozvoj spolupráce obou zemí, ale rovněž komplikovaný případ bratrů Michalákových, který v poslední době česko-norské vztahy významným způsobem zatěžuje," citoval Sobotku ve svém prohlášení úřad vlády. "Premiérku Solbergovou jsem proto požádal, aby tomuto případu věnovala pozornost a aby se osobně zasadila o dodržování mezinárodních závazků norskými orgány. Považuji za mimořádně důležité, aby zodpovědné norské úřady skutečně zvážily všechny možnosti řešení situace, včetně návratu chlapců k jejich biologické rodině," dodal Sobotka.
Diplomacie skandinávského státu už dříve českou stranu mimo jiné upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.
Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes desetiletého Denise a sedmiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Eva Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání své kauzy, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo letos v září. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.
Jak nyní Sobotkův úřad v tiskové zprávě uvedl, "řada indicií a informací z dosavadního řízení podle názoru české strany ukazuje, že norské orgány nebyly vstřícné k legitimnímu požadavku matky na pravidelný styk s jejími vlastními dětmi a že v pěstounských rodinách chlapců není zajištěna kontinuita kulturního a jazykového původu dětí". Rovněž adopce, s níž krajská komise v září vyslovila souhlas, by podle úřadu vlády byla v rozporu s právem dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, které garantuje Úmluva o právech dítěte.
Úřad zdůraznil, že se Sobotkova vláda snaží v případu bratrů Michalákových aktivně jednat. Prostřednictvím ministerstva zahraničí odeslala Norsku již tři diplomatické nóty. Předseda vlády Sobotka se pak letos v lednu obrátil na norskou premiérku dopisem s žádostí o vysvětlení postupu norských úřadů v případu.