Premiér Bohuslav Sobotka se druhý den své pracovní návštěvy ČLR setkal s čínským premiérem Li Keqiangem. Jednalo se již o druhé setkání předsedů vlád v rozmezí 7 měsíců, což potvrzuje velmi nadstandardní úroveň bilaterálních vztahů. V rámci druhého pracovního dne navštívil premiér Sobotka také český pavilon na podnikatelském veletrhu, jednal s vedením potravinářské společnosti Ershang a setkal se znovu s primátorem Pekingu.
Setkání obou premiérů, kterého se zúčastnila také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se soustředilo na rozvoj strategického partnerství, které bylo uzavřeno letos na jaře.
„Během jednání jsme hovořili zejména o zjednodušení přístupu českých firem na čínský trh, včetně certifikace českých výrobků a zpřístupnění čínských e-commerce platforem pro české exportéry, na příchod čínských investorů do České republiky a spolupráci zemí v oblasti jaderné energetiky,“ shrnul jednání premiér Bohuslav Sobotka.
V návaznosti na účast českého premiéra jako hlavního hosta na dvou probíhajících setkáních platformy 16+1 a aktivní roli, jakou Česká republika v tomto uskupení hraje, vyjádřil Bohuslav Sobotka přání české strany hostit jeden z následujících summitů premiérů zemí 16+1. Oba předsedové vlád dále kvitovali další prohlubování bilaterální spolupráce v oblasti potravinářství, leteckého průmyslu a finančního sektoru v souladu s dlouhodobou prioritou současné vlády vybudovat z České republiky regionální dopravní a logistický uzel a finanční centrum čínských finančních institucí ve střední Evropě.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka v rámci svého pracovního programu navštívil také český pavilon na podnikatelském veletrhu, který se koná na okraj setkání regionálních leaderů v Tangshanu. Českou republiku zde reprezentuje 34 vystavovatelů z 8 krajů.
V českém pavilonu bylo za přítomnosti českého předsedy vlády podepsáno pět dohod či memorand na úrovni různých oblastí:
- Dohoda o navázání přátelského vztahu mezi provincií Hebei v Čínské lidové republice a Jihomoravským krajem v České republice
- Memorandum o strategické spolupráci mezi městem Cangzhou v ČLR a Jihomoravským krajem v ČR
- Přistoupení Karlovarského kraje k Asociaci guvernérů provincií ČLR a regionů zemí SVE
- Dohoda mezi Thermal Pasohlávky a Risesun Company o investici do lázní Pasohlávky
- Dohoda mezi společností Skyleader a Cangzhou Zhongjie Airport Management o prodeji části akcií Skyleader
V souvislosti s mezivládní dohodou a se stále rostoucí rolí potravinářského sektoru v obchodní spolupráci obou zemí přijal premiér Sobotka pozvání vedení potravinářské společnosti Ershang na krátké jednání v prostorách společnosti. Za účasti předsedy vlády byla podepsána Smlouva o strategické spolupráci mezi českou společností Madeta a.s. a firmou Beijing Ershang Group Ltd, která je čtvrtou největší potravinářskou společností v Číně. Obsahem smlouvy je export českého trvanlivého a sušeného mléka na čínský trh v objemu 100 milionů korun.
Na závěr druhého dne své cesty se premiér setkal s primátorem Pekingu a diskutovali o spolupráci nejen v oblasti ekonomické, ale i kulturní a technologické.
Velkým tématem spolupráce je také oblast sportu, zejména v souvislosti s pořádáním zimních olympijských her v Číně v roce 2022.