Je zřejmé, že vládní strany se velmi obávají možnosti, že by se parlamentní vyšetřovací komise mohla začít zabývat způsobem, jakým v oblasti veřejných zakázek hospodařilo ministerstvo obrany v minulých letech. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že řada koaličních politiků byla v minulých letech s činností ministerstva obrany přímo spojena a je tedy vysoká pravděpodobnost, že o možných korupčních procesech buď věděli, tolerovali je, či se na nich dokonce přímo podíleli.
S činností ministerstva obrany je spojen současný náměstek ministra financí za ODS Barták, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za TOP 09 Parkanová, bývalý náměstek ministra obrany a současný ministr financí za TOP 09 Kalousek, dlouholetý stínový ministr obrany za ODS a také bývalý náměstek na ministerstvu obrany Petr Nečas, lidé spojení dříve s KDU-ČSL a nyní TOP 09, jako jsou pan Kopřiva, Severa či Jindra, současný ministr obrany Vondra za ODS a další.
Je otázkou, zda poté, kdy byla zveřejněna a v rozhodnutích soudů popsána tzv. justiční mafie zde nemáme co dočinění s novou „mafií zbrojních zakázek", tvořenou lidmi, jejichž zájmem je především mlčet o všem, co se v minulých letech odehrávalo při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany.
Je nepochopitelné, že vládní koalice, která si za svůj cíl vytkla boj s korupcí, odmítá vznik vyšetřovací komise, jejímž cílem je zmapovat nestandardní a možné korupční praktiky významného ministerstva v uplynulých letech. Argument, že vznik komise je součástí předvolební kampaně je nutno odmítnout, její činnost by zcela spadala až do období po letošních senátních a komunálních volbách a v příštím roce 2011 nejsou žádné volby plánovány.
Chtěl bych vyzvat všechny koaliční poslance, kteří kandidovali do Poslanecké sněmovny s cílem bojovat proti korupci, aby návrh ČSSD na ustavení vyšetřovací komise podpořili, bez ohledu na dohodu koaličních špiček.
Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD